top of page

Arz endişelerinin talep korkularını aşmasıyla petrol fiyatları yükseldi.

Petrol fiyatları, Rusya'nın akaryakıt ihracatı yasağının küresel arzı sıkılaştırabileceğine ilişkin endişelerin, ABD'deki faiz artırımlarının talebi olumsuz etkileyeceğine ilişkin korkuları geride bırakmasıyla Cuma günü yükseldi, ancak yine de dört haftanın ilk haftalık kaybına doğru ilerliyorlardı.

Brent vadeli işlemleri GMT 03:50 itibariyle 50 sent veya %0,5 artışla varil başına 93,80 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta ham petrol (WTI) vadeli işlemleri 63 sent veya %0,7 artışla varil başına 90,26 dolara ulaştı.

Her iki gösterge de Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri (OPEC+) üretim kesintilerini sürdürürken, küresel arzın sıkışıklığına ilişkin endişeler nedeniyle önceki üç haftada %10'dan fazla yükseldikten sonra haftalık küçük bir düşüş yolunda ilerliyor.

Fujitomi analistlerinden Toshitaka Tazawa, "Rusya'nın yakıt ihracatı yasağıyla desteklenen arz korkuları ile ABD ve Avrupa'daki sıkı para politikaları nedeniyle talebin yavaşlayacağına dair endişeler arasındaki çekişmenin ortasında ticaret dalgalı kaldı" dedi. Menkul Kıymetler Ltd.

"İleriye dönük olarak yatırımcılar, OPEC+ üretim kesintilerinin söz verildiği gibi uygulanıp uygulanmadığına ve faiz oranlarındaki artışın talebi azaltıp azaltmayacağına odaklanacak" dedi ve WTI'nin 90-95 dolar civarında işlem göreceğini öngördü.

Hükümet Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın, yerli akaryakıt piyasasını istikrara kavuşturmak için derhal geçerli olmak üzere dört eski Sovyet devletinin dışındaki tüm ülkelere benzin ve dizel ihracatını geçici olarak yasakladığını söyledi.

Rusya'nın akaryakıt alıcılarını başka yerden alışveriş yapmaya zorlayacak olan açık, kalorifer yakıtı vadeli işlemlerinin Perşembe günü yaklaşık %5 artmasına neden oldu.

CMC Markets (LON: CMCX ) analisti Tina Teng, " Rusya'nın benzin de dahil olmak üzere dizel ihracatını yasaklamasının ardından ham petrol bir seansın en düşük seviyesinden yükseldi. Bu eylem, Fed'in Perşembe günkü şahin kararının ardından ham petrol piyasalarındaki aşağı yönlü hareketi tersine çevirdi" dedi. , bir notta.

"Ancak Avro Bölgesi'nde resesyona ilişkin artan korkular petrol fiyatlarını baskılamaya devam edebilir."

ABD Merkez Bankası Çarşamba günü faiz oranlarını korudu ancak şahin duruşunu güçlendirerek yıl sonuna kadar çeyrek puanlık bir artışın %5,50-5,75'e çıkacağını öngördü.

Bu durum, yüksek faiz oranlarının ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyeceği ve talebi artırabileceği, ABD dolarının Mart başından bu yana en yüksek seviyesine yükselmesine neden olabileceği ve bunun da diğer para birimlerini kullanan alıcılar için petrol ve diğer emtiaları daha pahalı hale getirebileceği yönündeki korkuları artırdı.


İngiltere Merkez Bankası Fed'i taklit ederek uzun bir artış serisinin ardından Perşembe günü faiz oranlarını sabit tuttu, ancak enflasyonda yakın zamanda yaşanan bir düşüşün doğal karşılanmadığını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim konseyi üyesi, merkez bankasının büyük olasılıkla bir sonraki politika toplantısında faiz oranlarını sabit tutacağını söyledi.


3 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page