top of page

Asia FX, Çin'in yeniden açılmasıyla ralli yaptı ve yuan 4 ayın üzerinde zirve yaptı

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü yükselirken, Çin yuanı ülkenin uluslararası sınırlarını yeniden açmasının ardından dört ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, Federal Rezerv'in daha az şahin söylemi umutları da dolar üzerinde ağırlık yarattı ve bölgesel desteği destekledi. birimler.

Çin'in Pazar günü uluslararası seyahat için sınırlarını açmasının ardından yuan , dolar karşısında %0,7 artışla 6,7912'ye çıkarak Ağustos sonundan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Hareket, ülkenin son üç yıldır ekonomik büyümeyi hırpalayan katı sıfır COVID politikasından uzaklaştırdığı en büyük eksene işaret ediyor.

Tüccarlar yeniden açılıştan sonra nihai bir ekonomik toparlanmaya bahse girdikçe offshore yuan da %0,5 arttı.

Ancak tüccarlar, Aralık ayında çoğu anti-COVID önleminin gevşetilmesinin ardından ülkenin şimdiye kadarki en kötü COVID-19 salgınıyla karşı karşıya olduğu göz önüne alındığında, Çin konusunda hala ihtiyatlı bir hava sürdürüyor. Analistler, bunun potansiyel olarak ekonomik toparlanmayı geciktirebileceği ve piyasalarda kısa vadeli oynaklığa neden olabileceği konusunda uyardılar. Çin'den gelen son ekonomik okumalar, ülke için kasvetli bir tablo çizdi.

Yine de, Çin'e karşı yüksek ticari riski olan ülkelerin para birimleri de Pazartesi günü büyük artışlar kaydetti. Güney Kore wonu %0.7 yükselirken, Tayvan doları %0.3 ve Filipin pesosu %0.7 arttı. Avustralya doları yüzde 0.7 yükseldi.

Cuma günkü verilerin ABD istihdam piyasasında daha fazla soğuma göstermesinin ardından, daha geniş Asya para birimleri de dolardaki zayıflık tarafından desteklendi . Okuma, inatla güçlü bir istihdam piyasasının enflasyonu desteklemeye devam edeceğine dair bazı korkuları yatıştırdı ve Federal Rezerv'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak için daha az itici güce sahip olacağına dair beklentileri artırdı.

Tatil ticaretinde Japon yeni %0,5 yükselirken, Tayland bahtı %0,8'lik artışla Güneydoğu Asya'da en iyi performansı gösteren oldu.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri %0,3 düştü ve Cuma gününden itibaren büyük kayıplar vermeye başladı. Yumuşak işler verileri, doların yıla sessiz bir başlangıç ​​yaptığını gördü.

Şimdi dikkatler doğrudan bu Perşembe günü açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi enflasyon verilerine çevrildi. Okumanın, enflasyonun Aralık ayında daha da düştüğünü göstermesi ve muhtemelen Fed'in daha az şahin hamleler yapmasını gerektirmesi bekleniyor.

Yine de, enflasyonun hala Fed'in hedef aralığının oldukça üzerinde seyretmesi göz önüne alındığında, merkez bankası geçtiğimiz günlerde faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabileceği konusunda uyardı.6 görüntüleme0 yorum

Σχόλια


bottom of page