top of page
  • Yazarın fotoğrafı

Asia FX, Çin umutlarını yeniden açma ve durgunluk riskleri arasında su kullanıyor

Çoğu Asya para birimi, ABD'de resesyona ilişkin artan endişeler ve Federal Rezerv'in faiz artırımları karşısında piyasalar Çin'de ekonomik yeniden açılmaya ilişkin daha fazla işaret alırken Çarşamba günü dar bir aralıkta kaldı.

Birkaç basında çıkan haber , Çin hükümetinin, son iki ayda yeni bordürlerin uygulanmasına karşı ülkede yaygın protestoların ardından, COVID-19 ile mücadele önlemlerinde daha büyük bir geri çekilme duyurmaya hazırlandığını ileri sürdü.

Büyük Çin şehirleri, protestolar ışığında ve belirgin bir ekonomik yavaşlama karşısında bazı hareket kısıtlamalarını ve test yetkilerini çoktan gevşetti. Çarşamba günü erken saatlerde yayınlanan veriler, ülkenin dış ticaretinin 2020'den bu yana en kötü durumda olduğunu gösterdi.

Çin yuanı dolar karşısında %0,2 artışla 6,9823'e yükseldi ve Asya'da en iyi performans gösterenler arasında yer aldı.

Diğer para birimleri çok az hareket etti, Japon yeni ve Tayvan doları her iki yönde de %0,2'den az hareket etti.

Hindistan rupisi , Merkez Bankası'nın beklendiği gibi faiz oranlarını yükseltmesi ve enflasyonu kontrol altına almak için daha fazla parasal sıkılaştırmaya işaret etmesiyle gün içi kayıplarını azalttı ve yatay işlem gördü .

Tayland bahtı , çekirdek TÜFE enflasyonunun Kasım ayında beklenenden fazla büyüdüğünü ve muhtemelen merkez bankasının daha fazla oran artıracağının habercisi olduğunu göstermesinin ardından %0,3 yükseldi .

Dolar, toparlanmasını üst üste ikinci bir seansa genişlettikten sonra Çarşamba günü yatay seyretti.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , Pazartesi günü dokunduğu beş ayın en düşük seviyesinden %1'in üzerinde yükseldikten sonra 105,5 civarında istikrar kazandı.

Birkaç büyük Wall Street bankasının yöneticileri , özellikle enflasyon yapışkan kalmaya devam ederse ve faiz oranları yükselmeye devam ederse, ABD ekonomisinin gelecek yıl potansiyel bir durgunlukla karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı .

Beklenenden daha güçlü bazı ekonomik veriler, özellikle tarım dışı istihdam ve perakende satışlar , enflasyonist baskıların beklenenden daha uzun süre devam edebileceğini gösteriyor. Bu, Federal Rezerv'i borçlanma oranlarını daha da artırmaya itebilir - bu, risk odaklı varlıklar için kesinlikle olumsuz bir harekettir.

Dolar, güvenli liman oyunlarından ve daha güçlü getiriler için konumlanan piyasalardan yararlandı. Bu eğilim, bu yıl Asya para birimleri üzerindeki en büyük ağırlık oldu.

Şimdi odak noktası, bu hafta sonunda açıklanacak olan ABD üretici enflasyonu verileri ve Fed'in önümüzdeki hafta gerçekleşmesi planlanan yıl içindeki son toplantısı .

Antipodean para birimleri arasında, Avustralya doları , verilerin ülke ekonomisindeki büyümenin üçüncü çeyrekte yavaşladığını göstermesinin ardından ilk kazançlarının çoğunu azalttı .4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page