top of page

Asia FX, Çin ve Avustralya ekonomik verilerinin hayal kırıklığı yaratmasıyla sessiz kaldı

Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü, Çin ve Avustralya'dan gelen beklenenden zayıf ekonomik baskıların bölgeye yönelik havayı bozması ve yaklaşan Federal Rezerv toplantısı beklentisinin de baskı oluşturmasıyla sessiz kaldı.
Çin yuanı, ülkenin ticaret fazlasının , özellikle ihracattaki sürpriz düşüşün etkisiyle Mayıs ayında 13 ayın en düşük seviyesine düştüğünü göstermesinin ardından erken kazanımlarını tersine çevirdi ve yatay işlem gördü . Okuma, dünya çapında kötüleşen ekonomik koşullar arasında Çin mallarına yönelik denizaşırı talebin zayıf kaldığını ve üç yıldır COVID kesintilerinden kurtulmaya çalışan Çin için yeni ters rüzgarlar sunduğunu gösterdi.
Avustralya doları, ülke ekonomisi yüksek faiz oranları ve enflasyonun baskısı altında ilk çeyrekte zar zor büyüdüğü için yatay seyretti.
Ancak Avustralya Doları, aşırı ısınan enflasyonu dizginlemek için yerel faiz oranlarının daha da artırılması gerekebileceğini yineleyen Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe'un yorumlarından biraz destek aldı. RBA Salı günü faiz oranlarını tekrar artırarak 12 yıl sonra ilk kez %4'ün üzerine çıkardı.
Diğer Asya para birimlerinin çoğu, zayıf bir Çin ekonomisi beklentisinin Asya devine yüksek oranda maruz kalan ülkeler için kötü bir işaret olduğu düşünüldüğünde, çok az hareket etti.
Japon yeni , para birimindeki son kayıpların hükümetin yen'i desteklemek için bir kez daha döviz piyasalarına müdahale edebileceği yönündeki spekülasyonlara yol açmasıyla altı ayın en düşük seviyesinden %0.3 yükselerek gün için net bir performans sergiledi.
Japonya Merkez Bankası'nın güvercin görünümü, yüksek getirili bir ortamda yen'in cazibesini büyük ölçüde azalttı ve bu da 2022'nin sonlarına kadar istikrarlı müdahaleyi teşvik etti.
Son aylardaki zayıf enflasyon ve ücret artışı okumaları, BOJ'un yakın vadede aşırı gevşek politikasını sürdüreceğine dair daha fazla iddiayı teşvik etti.
Hindistan rupisi, bu haftaki Rezerv Bankası toplantısı öncesinde biraz hareket etti .
Dolar, Asya ticaretinde sessiz bir gece seansının ardından yatay seyrederken, dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları her iki yönde de %0,1'den az hareket ediyor. Zayıf ABD ekonomik verileri bu hafta dolarda bazı kayıplara yol açarken, piyasalar Federal Rezerv'in gelecek hafta yapacağı toplantıya ilişkin belirsizleşirken, dolar 11 haftanın en yüksek seviyelerine yakın seviyelerde sabit kaldı.
Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutması için yaklaşık %82 şans için konumlandığını gösteriyor. Ancak son enflasyon ve işgücü piyasası verilerinin beklentileri aştığı göz önüne alındığında, trader'lar Fed'in olası 25 baz puanlık artışına karşı temkinli olmaya devam ediyor.
Yine de, Fed faiz artırım döngüsünü duraklatmaya karar verse bile, piyasalar bu yıl faiz indirimi yapma ihtimalini çok düşük görüyor ve yüksek faiz oranları Asya para birimlerinin çoğu üzerinde ağırlık oluşturacak.


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page