top of page

Asia FX, şahin Fed konuşması ve haftalık kayıplar ile düşüşe geçti

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü düştü ve birkaç Federal Rezerv yetkilisinin şahin yorumlarının yanı sıra bu yıl olası bir resesyona ilişkin artan endişelerin ardından haftayı daha düşük kapatmaya ayarlandı.
Daha önce açıklanan veriler, ülke ekonomisinin çoğu anti-COVID kısıtlamasının kaldırılmasının ardından toparlanmaya başladığını gösterse de, Çin'in maruz kaldığı para birimleri bu hafta en kötü performans gösterenler oldu.
Tüccarlar ayrıca, 23 Ocak'ta başlayacak olan bir haftalık Yeni Ay Yılı tatilinden sonra ekonomiye güçlü bir destek için pozisyon alıyorlar.
Çin yuanı Cuma günü %0,1 düştü ve bu hafta %1,3 kaybetmesi bekleniyordu, Tayvan doları da %0,4 düşerek hafta boyunca düşüş yaşadı.
Çin Halk Bankası, ekonomik büyümeyi desteklemekle yuan'da gücünü korumak arasındaki çizgide iki yana salınırken , gösterge kredi faiz oranını Cuma günü art arda beşinci aydır tarihi düşüklerde tuttu.
Çin'de artan COVID-19 vakaları, çoğu kısıtlamanın kaldırılmasından sonra bile Çin'in kısa vadeli ekonomik beklentileri konusunda şüphe uyandırdı.
Japon yeni Cuma günü %0,5 düştü ve aynı zamanda %0,8'lik kayıpla bu hafta en kötü performans gösteren Asya para birimleri arasında yer aldı. Günün erken saatlerinde açıklanan verilere göre, tüketici fiyat endeksi enflasyonu Aralık ayında ülkede 41 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
Yen , Japonya Merkez Bankası'nın bu haftanın başlarında verim eğrisi kontrol politikasını daha da genişletmeye yönelik piyasa beklentilerini karşılamasının ardından keskin bir şekilde düştü . Ancak para birimi, yüksek enflasyonun bu yıl sonunda BOJ'dan daha şahin bir duruşu davet edebileceği yönündeki spekülasyonların ortasında bu kayıpların büyük bir kısmını geri aldı.
Geniş Asya para birimleri, birkaç Federal Rezerv yetkilisinin merkez bankasının faiz oranlarını artırma hızını yavaşlatması muhtemel olsa da, borçlanma maliyetlerinin daha uzun süre yüksek kalacağı konusunda uyarmasının ardından Cuma günü düştü. Güney Kore wonu %0,2 düşerken Singapur doları %0,1 değer kaybetti.
Ancak bu hafta bir dizi verinin ABD ekonomisinin yüksek enflasyon ve sıkı para politikası karşısında yavaşladığını göstermesiyle dolardaki kazanımlar sınırlı kaldı. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Cuma günü 7-½ ayın en düşük seviyesi civarında seyretti ve haftayı büyük ölçüde yatay bitirmeye ayarlandı.
Piyasalar şimdi , özellikle Fed faiz oranlarını artırmaya devam ederse, bu yıl küresel bir durgunluk potansiyelini fiyatlıyor. Böyle bir senaryo, dolar için olumsuz olsa da, Asya para birimleri üzerinde baskı oluşturması muhtemeldir.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page