top of page

Asia FX şahin Fed ve yen ile BOJ öncesi 7 ayın en düşük seviyesinde geriledi

Fed'in faiz oranlarını sabit tuttuktan sonra bu yıl en az iki faiz artırımı daha işaret etmesi ve Japon yeninin Japonya Merkez Bankası toplantısı öncesinde yaklaşık yedi ayın en düşük seviyesine gerilemesi ile çoğu Asya para birimi Perşembe günü düştü.

Fed , merkez bankasının bir yılı aşkın bir süredir devam eden bir faiz artırım döngüsünü değerlendirmesiyle Çarşamba günü faiz oranlarını sabit tuttu . Ancak banka, bu yılki en yüksek oran tahminini de %5,10'dan %5,60'a yükselterek en az iki adet 25 baz puanlık artışın habercisi oldu.

Hareket, yerel ve ABD faiz oranları arasındaki fark genişledikçe bölgesel para birimleri üzerinde daha fazla baskıya işaret ediyor. Bu, Asyalı tüccarlar dolara dönerken dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri yaklaşık %0,3 artışla dolara akışları ateşledi.

Orana duyarlı Asya para birimleri en sert düşüşleri kaydederken, Güney Kore wonu %0,7 kaybederken Güneydoğu Asya para birimlerinin çoğu yaklaşık %0,3 düştü.

Avustralya doları , beklenenden güçlü gelen işgücü piyasası verilerinin ardından erken kayıplarını hafifleterek yatay seyretti .

Odak BOJ'a çevrilirken Japon yeni Asya'daki kayıplara öncülük ediyor

Beklenenden iyi gelen ihracat ve makine siparişi verilerine rağmen Japon yeni %0.9 düşerek Asya'da önde gelen kayıpları yaşadı .

Merkez bankasının yerel büyümeyi desteklemek için hareket ederken aşırı gevşek para politikasını sürdürmesi beklenirken, odak büyük ölçüde Cuma günü yaklaşan BOJ toplantısındaydı . Eğilim Japon hisse senetleri için iyiye işaret olsa da, dünyanın diğer bölgelerinde yükselen faiz oranlarının yenin çekiciliğini azaltmasıyla yenin daha fazla satış görmesi bekleniyor.

Başta yeni Başkan Kazuo Ueda olmak üzere BOJ yetkilileri, yerel ekonomik büyümeyi destekleme gereğini öne sürerek bankanın getiri eğrisi kontrol politikasını şimdilik sürdüreceklerinin sinyalini verdiler.

Japon hükümetinin döviz piyasalarını istikrara kavuşturmak için müdahale edeceğine dair azalan bahisler de yen vurdu, çünkü yetkililer sözlü uyarılarda bulundu ancak konuyla ilgili herhangi bir işlem yapmadı.

Çin yuanı, daha fazla faiz indirimi ve zayıf ekonomik verilerin ardından düştü

Çin yuanı , Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) Perşembe günü orta vadeli kredi faiz oranlarını düşürmesinin ardından %0,1 düşerek altı ayın en düşük seviyesinde işlem görüyor.

Bu hareket, bu hafta başlarında kısa vadeli oranlarda yapılan bir indirimi takip ediyor ve muhtemelen önümüzdeki hafta PBOC'nin kredi faiz oranında bir indirimin habercisi .

Faiz indirimleri, Çin hükümetinin durgun üretim ve zayıf harcamalar arasında yerel bir ekonomik toparlanmayı desteklemek için mücadele ettiği bir dönemde geldi.

Sanayi üretimi , perakende satışlar ve sabit kıymet yatırımlarının Mayıs ayına ilişkin beklentileri karşılamaması nedeniyle Perşembe günü açıklanan veriler bu görüşü daha da güçlendirdi.5 görüntüleme0 yorum
bottom of page