top of page

Asia FX, ABD faiz artırımı korkuları ve Çin'in karamsarlığıyla zayıflıyor

Güçlü ABD ekonomik okumaları Federal Rezerv'in faiz oranlarını yükseltmeye devam etmek için yeterli alana sahip olduğuna dair endişeleri artırırken, Çin'deki zayıf ekonomik eğilimler de hissiyatı çökerttiği için çoğu Asya para birimi Çarşamba günü düştü.

Salı günü yayınlanan veriler, ABD perakende satışlarının Temmuz ayında beklenenden daha fazla büyüdüğünü, tüketici enflasyonu için daha fazla yukarı yönlü risk oluşturduğunu ve potansiyel olarak Fed'e faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için daha fazla alan sağladığını gösterdi.

Bu, doları yükseltti ve daha riskli Asya para birimlerine yönelik iştahı sınırlı tuttu. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri, Çarşamba günü Asya ticaretinde beş haftanın en yüksek seviyeleri yakınında istikrar kazandı.

Odaklar aynı zamanda Fed'in Çarşamba günü daha sonra yapılacak olan son toplantısının tutanaklarındaydı .

Çin yuanı daha zayıf sinyaller ve faiz indirimi beklentileriyle düştü

Çin yuanı Çarşamba günü, Çin'deki konut fiyatlarının Temmuz ayında düşmeye devam ettiğini gösteren verilerin , ülkenin sallanan emlak sektörüyle ilgili endişeleri artırmasıyla %0,2 düştü.

Analistler bankanın ekonomiyi canlandırmak için daha fazlasını yapması gerektiğini söylese de, Çin merkez bankası da Salı günü beklenmedik bir şekilde faiz oranlarını düşürdü.

Merkez bankasının bir dizi güçlü günlük orta nokta düzeltmesi sayesinde yuandaki daha büyük kayıplar sınırlı kaldı. Ancak para birimi, Salı günü kısa bir süre için 7,3 seviyesini dolara geçtikten sonra Kasım 2022'den bu yana en zayıf seviyesine yakın işlem görüyordu.

Çin ile ilgili endişeler, diğer Asya para birimlerinin çoğu üzerinde ağırlık yarattı. Avustralya doları hafifçe düştü ve dokuz ayın en düşük seviyesinde işlem görürken, Güney Kore wonu %0,1 düştü.

Yeni Zelanda doları, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını beklendiği gibi tutmasının ardından %0,2 artışla gün içinde birkaç aykırı değer arasında yer aldı .

Japon yeni müdahale bölgesinde

Japon yeni Çarşamba günü yatay seyretti , ancak son seanslarda para birimini dolar karşısında dokuz ayın en düşük seviyesine çeken keskin kayıplarını sürdürüyordu.

Yen bu hafta 145 seviyesini geçti ve bunun potansiyel olarak Japon hükümetinin düşen para birimini desteklemek için müdahalesini çekmesi bekleniyor. Ancak yetkililer şimdiye kadar yen'i canlandıracaklarına dair doğrudan bir sinyal vermediler.

Salı günü yayınlanan veriler, Japonya ekonomisinin ikinci çeyrekte beklenenden önemli ölçüde daha fazla büyüdüğünü gösterdi . Ancak yen'in son dönemdeki zayıflığını sürdüren faktörler - yerel ve ABD getirilerinde büyüyen bir fark - oyunda kaldı.

Enflasyon artışına rağmen Hindistan rupisi rekor seviyelere yakın, RBI müdahale etti

Hindistan rupisi, Pazartesi günkü verilerin Hindistan tüketici enflasyonunun Temmuz ayında beklenenden önemli ölçüde daha fazla büyüdüğünü göstermesinin ardından %0.3 yükseldi .

Ancak Hindistan Merkez Bankası'nın (RBI) bu yılın başlarında faiz artırım döngüsünü durdurmasının ardından Hindistan ve ABD getirileri arasındaki genişleyen farkın baskısı altında kalan para birimi, 83'ün üzerindeki rekor düşük seviyelere yakın işlem görüyordu.

RBI'nin bu hafta rupiyi desteklemek için döviz piyasalarına müdahale ettiği de görüldü11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page