top of page

Asia FX, Dolar Artmaya Devam Ederken Küçük Bir Rahatlama Görüyor

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü düştü ve artan faiz oranları ve yaklaşan resesyon korkuları doları 20 yılın en yüksek seviyelerine yakın tutarken dolardaki son düşüşten çok az destek aldı.
Dolar endeksi %0.7 artarak 113.30'a yükselirken, dolar endeksi vadeli işlemleri Çarşamba günü 1-½ ayın en keskin düşüşünü kaydettikten sonra %0.6 arttı.
Dolardaki düşüş, çoğu Asya para biriminin hafifçe toparlanmasına izin verirken, doların daha fazla değer kazanacağı beklentileriyle birkaç yılın en düşük seviyelerinde sabit kaldılar.
Çin'in offshore yuanı %0,5 düştü ve Çarşamba günü rekor düşük seviyeye yakın kalmaya devam ederken, onshore yuanı en son 2008 mali krizinde görülen seviyelerin biraz üzerinde işlem gördü.
Yuandaki derin değer kaybı, Çin merkez bankasını yuanı destekleme ve döviz piyasalarında istikrarı koruma konusundaki kararlılığını yinelemeye sevk etti. ING analistleri, bu hareketin Çin Halk Bankası'nın artık para biriminde daha fazla kaybı önlemek için kararlı bir şekilde hareket edeceğini "oldukça açık" hale getirdiğini söyledi.
Japon yeni %0,2 düştü ve 24 yılın en düşük seviyesinin biraz üzerinde kalırken, Hindistan rupisi rekor düşük seviyenin altında kaldı.
Hindistan piyasaları şimdi Cuma günü merkez bankasının faiz oranı kararını bekliyor. Hindistan Merkez Bankası'nın, enflasyonu kontrol etmek ve kuşatılmış para birimini desteklemek için hareket ederken, faiz oranlarını 50 baz puan artırması bekleniyor.
Tayland Bahtı ve Güney Kore wonu , Perşembe günü sırasıyla yaklaşık %1 ve %0.8 düşüşle en kötü performans gösteren Asya para birimleri arasında yer aldı. Merkez bankasının Çarşamba günü büyük ölçüde beklenen 25 baz puanlık artışın , daha fazla harekete geçilmesi gerektiğine inanan bazı tüccarları hayal kırıklığına uğratmasıyla baht geri çekildi.
Tayland enflasyonu bu yıl 14 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, baht 16 yılın en düşük seviyesinde işlem gördü.
Yükselen faiz oranları, riskli ve düşük riskli borç arasındaki farkın daralmasıyla bu yıl Asya piyasalarını ciddi şekilde etkiledi. Tüccarlar şimdi hem Federal Rezerv hem de Avrupa Merkez Bankası'nın taahhütlerinden sonra daha da fazla faiz artırımı için pozisyon alıyorlar.
İngiltere Merkez Bankası da Çarşamba günü tahvil piyasalarına müdahale etti ve sterlini rekor düşük seviyelerden yakalamak için faiz oranlarını keskin bir şekilde tutması bekleniyor.


9 görüntüleme0 yorum
bottom of page