top of page

Asia FX haftalık kayıplarını telafi etti, dolar borç tavanı çıkmazının ortasında sakin

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü yükseldi ve bu haftaki büyük kayıplarını toparladı. Piyasalar borç tavanını yükseltmeye yönelik ilerleme konusunda daha fazla ipucu beklerken dolar iki ayın en yüksek seviyelerinin altında sabitlendi.
Japon yeni %0,2 arttı, ancak yerel ve ABD faiz oranlarındaki daha geniş bir uçurumun para birimini baskı altına almasıyla yaklaşık %2 düşüşle bu hafta en kötü performans gösteren Asya para birimleri arasında yer aldı. Yen ayrıca dolar karşısında altı ayın en düşük seviyelerinin biraz üzerinde işlem görüyordu.
Cuma günü beklenenden daha zayıf gelen Tokyo enflasyon verileri, Japonya Merkez Bankası'nın bu yıl sıkılaştırma politikasını erteleyeceği yönündeki beklentileri artırdı , ancak okuma hala BOJ'un %2'lik yıllık hedefinin oldukça üzerinde.
Çin yuanı , yaklaşık altı ayın en düşük seviyesinden toparlanarak %0,3 yükseldi. Ancak para birimi, Çin Halk Bankası'nın günlük orta nokta düzeltmelerinden çok az destek alarak, dolar için kilit 7 seviyesinin oldukça altında kaldı.
Yuan, Çin'deki yavaşlayan ekonomik toparlanmaya ilişkin endişelerin yanı sıra ABD'li çip üreticisi Micron Technology Inc'in (NASDAQ: MU) Çin'e satışlarının yasaklanmasının ardından Pekin ile Washington arasındaki kötüleşen bağlarla hırpalandı .
Çin'de yeni bir COVID-19 salgını korkusu da, medya raporlarının vakaların bir kez daha arttığını öne sürmesiyle, duyguları sarstı.
Geniş Asya para birimleri Cuma günü yükseldi, ancak olası bir ABD borç temerrüdüne ilişkin endişeler ve daha uzun süre yüksek faiz oranları döviz piyasalarını dolara sabitlediğinden, hafta boyunca ciddi kayıplar yaşadı.
Güney Kore wonu %0.5 yükselirken, Tayvan doları %0.4 arttı. Avustralya doları %0.1 yükseldi, ancak Cuma günkü verilerin yüksek enflasyon ve faiz oranlarının artan baskısı nedeniyle perakende harcamaların Nisan ayında yavaşladığını göstermesiyle yedi ayın en düşük seviyesine yaklaştı .
ABD dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , Asya ticaretinde bir miktar kâr elde etti, her biri yaklaşık %0,2 düştü, ancak hafta boyunca yaklaşık %1 yükseldi. İkisi de iki ayın en yüksek seviyelerinde işlem görüyordu.
Milletvekilleri bir anlaşmanın eli kulağında olduğuna dair çok az sinyal vermiş olsa da, piyasalar ABD borç tavanını yükseltmek ve hükümetin temerrüde düşmesini önlemek için müzakerelerde bir atılım bekliyor. Ancak tacirler, temerrüde düşmenin bile doların küresel rezerv para birimi konumunu zedelemeyeceğine dair iddiaya girdiklerinden, dolar güvenli liman talebinden yararlandı.
Yine de, ABD'nin temerrüde düşme olasılığı küresel ekonomi için kötü bir işaret. Bu kavram, tacirleri risk ağırlıklı Asya para birimlerinden uzak tuttu.
Tüccarlar ABD faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek kalacağına dair iddiaya girerken, şahin bir Federal Rezerv beklentisi de Asya birimlerini baskı altında tuttu.


15 görüntüleme0 yorum
bottom of page