top of page

Asia FX istikrarlı, ancak durgunluk korkuları haftalık kayıplara neden oluyor

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü hafifçe yükseldi, ancak büyük merkez bankalarından gelen şahin sinyaller ve bir dizi zayıf ekonomik verinin 2023'e giden küresel bir durgunluk korkularını artırmasıyla haftayı daha düşük bitirmeye ayarlandı.

Japon yeni , hizmet sektöründeki gücün imalat sektöründeki belirgin yavaşlamayı dengelemesiyle , ülkedeki genel ticari faaliyetin Aralık ayında zar zor genişlemeyi başardığını gösteren verilerin ardından %0,5 yükselerek günün en iyi performans gösterenleri arasında yer aldı .

Ancak para birimi, esas olarak daha güçlü bir dolardan gelen baskıyla, bu hafta %0,5 kaybetmeye de ayarlandı.

Amerikan Doları, Fed'in beklendiği gibi faiz oranlarını artırması ve enflasyona karşı hareket etmeye devam ederken borçlanma maliyetlerinin muhtemelen beklenenden daha yüksek seviyelerde zirve yapacağının sinyalini vermesinin ardından bu hafta çoğu Asya para birimi karşısında güçlendi .

Beklenenden daha zayıf gelen bir dizi ABD ekonomik verisi, ülke Kasım ayı için daha düşük enflasyon rakamları kaydederken bile hissiyatı çökertti. Ancak fiyat baskıları hala Fed'in hedef aralığının oldukça üzerinde seyrediyor.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'ndan gelen şahin sinyallerin euro ve sterlini artırmasıyla hafta boyunca yaklaşık %0,9 düşüşle işlem gördü .

Büyük ekonomilerde faiz oranlarının yükselme olasılığı, potansiyel bir durgunlukla ilgili endişeleri de besleyerek, risk ağırlıklı varlıklara yönelik hissiyatı zayıflattı.

Çin yuanı , ülkedeki nihai ekonomik yeniden açılmaya ilişkin iyimserliğin bir miktar desteğini alarak %0,1 yükseldi. Ancak yakın vadede Çin, COVID-19 vakalarında benzeri görülmemiş bir artışla karşı karşıya.

Yuan ayrıca bu hafta yaklaşık %0.2 kaybederek iki hafta üst üste kazanç elde etti. Bir dizi zayıf ekonomik veri, salgın nedeniyle Çin'de büyüyen ekonomik çatlakların altını çizdi.

Singapur doları %0.3 yükseldi , ancak ülkenin önemli petrol dışı ihracatının Kasım ayında beklenenden çok daha fazla daraldığını gösteren verilerle haftayı düşüşle kapatacak. Bu, ülkenin ticaret fazlasının daha da daraldığını gördü ve ada devletinin ekonomisinde daha fazla zayıflığın habercisi oldu.

Tayland bahtı Cuma günü sessiz kaldı, ancak merkez bankasının Kasım ayı toplantı tutanaklarının gelecekteki faiz artırımlarının kademeli ve ölçülü olacağına işaret etmesinin ardından %1,2 düşüşle bu hafta en kötü performans gösteren Asya para birimi oldu.

Hindistan rupisi , Kasım ayı için beklenenden zayıf gelen enflasyon rakamlarının Merkez Bankası'nın daha yavaş oran artırımlarına işaret etmesinin ardından bu hafta %0,5 kaybetti.

Antipodean para birimleri arasında, Avustralya doları , ana ticaret ortağı Çin'deki zayıflığın ülke ekonomisi için daha fazla belirsizliğin habercisi olmasıyla bu hafta %1,2 düştü.2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page