top of page

Asia FX, resesyon sıkıntılarıyla zayıflıyor, yen getiri sınırı bahisleriyle destekleniyor

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü, zayıf ABD ekonomik verilerinin olası bir resesyon korkularını artırmasıyla gerilerken, Japon yeni, Japonya Merkez Bankası'nın getiri kontrol aralığını henüz artırabileceği yönündeki spekülasyonlarla son kayıplarının çoğunu telafi etti.
Yen , dolar karşısında %0,5 artışla 128,29'a çıkarak gün için en iyi performans gösteren Asya para birimi oldu .
Para birimi, BOJ'un mevcut verim eğrisi kontrolünü beklenmedik bir şekilde sürdürmesinin ardından Çarşamba günü %2,5'e kadar düştü . Ancak artan enflasyonun bankayı eninde sonunda aşırı gevşek politikasını değiştirmeye iteceği yönündeki spekülasyonlar, yen'in gün içi düşük seviyelerinden keskin bir şekilde toparlandığını gördü.
BOJ'a katılmaya aday olduğu düşünülen Columbia Üniversitesi akademisyeni Takatoshi Ito, Perşembe günü yaptığı açıklamada, beklenenden daha yüksek enflasyonun sonunda merkez bankasını bu yıl gösterge tahvil getiri aralığını genişletmeye itebileceğini söyledi - bu, ABD için olumlu bir hareket. yen.
Japonya tüketici enflasyonu verileri bu Cuma günü açıklanacak ve %4 ile BOJ'un yıllık hedefinin iki katına çıkması bekleniyor.
Geniş Asya para birimleri, bu yıl olası bir resesyon korkusunu artıran, beklenenden zayıf ABD ekonomik verilerinin hissiyatı bozmasıyla geriledi . Yatırımcılar daha güvenli varlıklar aradıkça bölgeye sermaye akışının muhtemelen yavaşlayacağı düşünülürse, risk odaklı Asya para birimleri için küresel bir ekonomik yavaşlama kötü alamettir.
Çin yuanı %0,3 düşerken Filipin pesosu %0,3 düşüşle Güneydoğu Asya'da kayıplara öncülük etti. Yuan'daki kayıplar, Uluslararası Para Fonu Direktör Yardımcısı Gita Gopinath'ın Çin'in ikinci çeyreğe kadar güçlü bir ekonomik toparlanma görebileceğini söylemesine rağmen geldi.
Avustralya doları , ülkenin iş piyasasının Aralık ayındaki rekor seviyesinden beklenmedik bir şekilde soğuduğunu gösteren verilerin ardından %0,5 düşerek günün en kötü performans gösterenleri arasında yer aldı. Eğilim devam ederse, Merkez Bankası'na faiz oranlarını artırmaya devam etmesi için daha az ekonomik boşluk sağlayacaktır.
Yeni Zelanda doları %0,3 düştü, ancak Başbakan Jacinda Ardern'in Şubat başında istifa edeceği haberlerine pek tepki göstermedi .
Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları , birkaç Federal Rezerv yetkilisinin gece konuşmalarından da karışık ipuçları alarak Perşembe günü geriledi . Fed yetkilileri neredeyse oybirliğiyle daha fazla faiz oranı çağrısında bulunurken, ABD faiz oranlarının nerede zirve yapacağı konusunda farklı yaklaşımlar önerdiler.


15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page