top of page

Asia FX, TÜFE Sonrası Risk Rallisinden Biraz Kurtuldu

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü düştü ve beklenenden daha sıcak olan ABD enflasyonunun önümüzdeki aylarda Federal Rezerv tarafından daha şahin faiz artırımına yönelik korkuları artırmasıyla haftayı düşüşle kapatmaya ayarlandı.
Japon yeni %0,1 düştü ve bu haftanın en kötü performans gösterenlerinden biri oldu ve art arda dokuzuncu haftasında %1,5 düşüş yaşadı. Perşembe günü para birimi dolar karşısında 147 sınırını geçerek 32 yılın en zayıf seviyesine geriledi.
Japonya Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yükseltmek konusunda isteksiz kalmasıyla birlikte, yerel ve ABD faiz oranları arasındaki büyüyen uçurum bu yıl yen üzerinde ağır bir baskı oluşturdu.
Çin yuanı , teşvik önlemleri ve tatil harcamalarının fiyatları artırmasıyla TÜFE enflasyonunun Nisan 2020'den bu yana en yüksek seviyesine yükseldiğinigösteren verilerin ardından %0,1 düştüAncak ÜFE enflasyonu, Çin'in bu yıl COVID'den etkilenen imalat sektöründe devam eden zayıflığı yansıtarak Eylül ayında daraldı.
Finans başkenti Şanghay'daki yeni salgınların ortasında bu hafta Çin'de daha fazla COVID kilitlenmesi korkusu arttı. Yuan, bu hafta için yaklaşık %1 değer kaybetmeye ayarlandı.
Daha geniş Asya para birimleri çok az hareket etti ve dolardaki zayıflıktan kurtulamadı. Güney Kore wonu 13 yılın en düşük seviyesinden %0.4 yükseldi.
Veriler ABD TÜFE enflasyonunun Eylül ayında beklenenden fazla büyüdüğünü göstermesine rağmen, dolar Perşembe günü %0.7 düştü .
Okumanın Federal Rezerv tarafından daha keskin faiz artırımlarına davet edilmesi beklenirken, tüccarların ABD ekonomisi için enflasyonist şokların en kötüsünün artık geçtiğine dair bahisleri artırdığını da gördü. Bu, hisse senedi piyasalarında ve diğer risk odaklı varlıkların çoğunda büyük kazançlar sağladı.
Dolar endeksi , dolar endeksi vadeli işlemlerinde olduğu gibi Cuma günü 112,3 civarında sabitlendi . Ancak Perşembe günkü kayıpların ardından dolar, hafta için yaklaşık %0,4 oranında değer kaybetmeye ayarlandı.
Yine de, Asya para birimleri, Fed'in yakın vadede faiz oranlarını keskin bir şekilde artırmaya devam edeceğinin sinyalini verdiği için Perşembe günkü risk rallisinden birkaç ipucu aldı. Piyasalar şimdi merkez bankasının Kasım ayında 75 baz puan faiz artıracağını neredeyse %100 olasılıkla fiyatlıyor.
Cuma günü trendi tersine çeviren Singapur doları , verilerin ülke ekonomisinin üçüncü çeyrekte beklenenden çok daha fazla büyüdüğünü göstermesinin ardından %0,6 yükseldi ve yavaşlayan imalat ve artan enflasyondan kaynaklanan ters rüzgarları görmezden geldi .
Singapur Para Otoritesi, ülkedeki enflasyonist baskıları kontrol altına almak için hareket ederken para politikasını da sıkılaştırdı.
Endüstriyel metal fiyatlarındaki kazançlar %0,6 yükselen Avustralya dolarını destekledi.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page