top of page

Asia FX yeni yıl kazanımlarını genişletti, Japon yeni 7 ayın zirvesine yükseldi

Piyasaların bu yıl daha yavaş faiz oranı artışları ve daha zayıf bir dolar olacağı beklentisiyle Asya para birimlerinin çoğu Salı günü yükseldi ve Japon yeni daha sıkı para politikası beklentileriyle altı ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Yen %0,7 arttı ve dolar karşısında yedi ayın en yüksek seviyesi olan 129,74'e ulaşarak Asya'daki en iyi performans gösteren para birimi oldu . Para birimi, Japonya Merkez Bankası'nın beklenmedik bir şekilde piyasaların beklediğinden daha şahin bir tavır takınarak 2023'te aşırı gevşek politikasını sıkılaştırabileceğine dair beklentileri artırdığı Aralık ayının başından bu yana düşüşte.

Japon merkez bankası şimdi 18 Ocak'ta toplanacak ve piyasalar faiz oranlarının rekor seviyelerde değişmeden kalmasını bekliyor. Ancak verim eğrisi kontrol önlemlerinde yapılacak herhangi bir değişiklik yakından izlenecek.

Geniş Asya para birimleri, Federal Rezerv'in bu yıl faiz oranlarını daha yavaş artıracağına dair artan beklentilerle yükseldi.

Çin yuanı %0,3 yükselirken, offshore yuanı ekonominin bu yıl COVID ile ilgili kısıtlamalardan eninde sonunda yeniden çıkacağı umutlarıyla %0,5 arttı.

Pekin, sıkı COVID-karşıtı önlemlerinin büyük bir kısmını azaltmaya başlarken, ülke aynı zamanda COVID-19 enfeksiyonlarında çok büyük bir artışla karşı karşıya ve analistlerin yakın vadede büyümeyi engelleyebileceğini söylüyor.

Bugün erken saatlerde açıklanan veriler, Çin ekonomisinin artan enfeksiyonlarla mücadele etmeye devam ettiğini de gösterdi. Ülkenin imalat sektörü , art arda beşinci ayda düşüş kaydetti.

Risk ağırlıklı güneydoğu Asya para birimleri güçlü kazançlar kaydetti. Tayland bahtı %0,6 yükselirken, veriler ada devletinin GSYİH'sının dördüncü çeyrekte neredeyse yarıya düştüğünü göstermesine rağmen Singapur doları %0,3 arttı.

Asya para birimleri , Fed'in bu yıl daha küçük faiz artırımları yapma olasılığından büyük ölçüde rahatladı . Fed'in en agresif faiz artırım çılgınlıklarından birine giriştiği 2022'de çoğu bölgesel birim ciddi kayıplar kaydetti. Ancak ABD enflasyonunun zirve yaptığına dair işaretlerle birlikte merkez bankasının şahin söylemini yumuşatması bekleniyor.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Salı günü 103 civarında sabitlendi, ancak her ikisi de yedi ayın en düşük seviyelerine yakın işlem görüyordu. Piyasalar bu hafta, aralarında Aralık ayı tarım dışı istihdam verileri ve Fed'in son toplantı tutanakları da dahil olmak üzere bir dizi önemli ABD ekonomik göstergesini bekliyor .

Yatırımcılar, bankanın bu yıl faiz oranlarını artırma hızını daha da yavaşlatma niyetinde olup olmadığına ilişkin toplantıdan gelecek sinyalleri yakından izleyecek. Piyasalar , bankanın Şubat ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırma olasılığını %90'ın üzerinde fiyatlıyor .3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page