top of page

Asya ülkeleri rezervlerden petrol satışına henüz başlamadı


ABD’nin diğer bazı ülkelerle mutabakata vararak ulusal rezervlerinden petrol satışına başlamasından bu yana neredeyse üç hafta geçti, ancak şu ana kadar diğer beş ülkeden bu yönde bir adım gelmedi.

ABD Başkanı Joe Biden 23 Kasım’da yaptığı açıklamada, ABD’nin “önümüzdeki birkaç aylık dönemde”, Stratejik Petrol Rezervleri’nden (SPR) 50 milyon varil satış yapacağını duyurdu ve “Daha önce görülmemiş bu hareket, Çin, Japonya, Güney Kore, Hindistan ve İngiltere ile paralel gerçekleştirilecek” dedi.

ABD, rezervlerden ilk satışını Exxon Mobil Corp.’a yaparken ve bu hafta 18 milyon varillik diğer bir satışa daha niyetlenirken, diğer katılımcılar sessizliklerini sürdürüyor.

Bu durum, piyasada, özellikle Omikron virüsünün küresel fiyatlarda keskin bir düşüşe yol açmasının ardından, söz konusu ülkelerin bu anlaşmaya uyup uymayacakları konusunda bazı şüphelere yol açıyor.

JTD Energy Services Pte baş stratejisti John Driscoll, “Kartelin alıcıları gibi görünen Asya ülkelerinin bu anlaşmaya katılımı onları zor bir duruma sokuyor. Birkaç yıl içinde yeniden seçilmek için çalışmalara başlayacak ABD Başkanı’nı tatmin etmek için büyük petrol üreticileri ile aralarını bozmayı göze alamazlar. Bu ülkeler aynı zamanda, arz aksaklıklarının önemli sorunlara yol açabildiği bir dönemde, kış dönemi talebi zirve yapmadan hemen önce, rezervlerini kullanmakta isteksiz de olabilirler” dedi.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page