top of page

Asya borsaları, Çin belirsizliği ve Avustralya'nın performansının üzerinde olmasıyla düşüşe geçti

Asya hisse senetlerinin çoğu Perşembe günü düştü; Çin endeksleri, yavaşlayan ekonomik büyüme ve kötüleşen Çin-ABD ilişkileriyle ilgili endişelerin baskısı altındayken, Avustralya hisse senetleri, Merkez Bankası'nın oran artışlarına yakında bir ara verme beklentisiyle yükseldi.

Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri, piyasaların dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki diplomatik ilişkilerin daha da kötüye gitmesinden korkmasıyla bu hafta bölgesel emsallerinin gerisinde kalarak her biri yaklaşık %0,2 düştü. Çin, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen'in bu hafta bir Amerikan ziyaretinin parçası olarak ABD Meclis Başkanı Kevin McCarthy ile görüşmesi halinde misilleme yapmakla tehdit etti.

Ülke, Ağustos ayında ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi'nin Taipei'yi ziyaret etmesinden sonra Tayvan yakınlarında bir dizi savaş tatbikatı yapmıştı. Ancak o zamandan beri, Pekin ve Washington arasındaki ilişkiler, bir casus balonuyla ilgili tartışmaların yanı sıra Çin'in çip üretim endüstrisine daha fazla ABD ticaret kısıtlaması getirmesi nedeniyle görünüşe göre kötüleşti.

Yine de, daha fazla teşvik vaatleri Çin hisse senetlerindeki kayıpları sınırlamaya yardımcı oldu. Boao Forum'da konuşan Başbakan Li Qiang, ülkenin iç harcamaları artırmaya ve daha fazla ekonomik toparlanma sağlamaya devam edeceğini yineledi.

Bu hafta odak, büyük ölçüde Çin'in Mart ayı imalat ve hizmet sektörü faaliyet verilerine odaklanırken, analistler ekonomik toparlanmanın hızı tükenirken bir miktar yavaşlama öngörüyor. Son zamanlarda basında çıkan haberler, Çin'de beklenen toparlanmanın, özellikle ülke ihracata yönelik soğuyan küresel taleple boğuşurken, piyasaların umduğu kadar belirgin olmayabileceğini öne sürüyor.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi %0,5 düştü. Ancak Alibaba Group'un (HK: 9988 ) (NYSE: BABA ) hisseleri , şirketin altı yola ayrılma planları hakkında daha fazla ayrıntı açıklamasıyla %0,6 arttı.

ASX 200 endeksi, Merkez Bankası'nın faiz artırım döngüsünü Nisan ayında durduracağına dair artan beklentiler üzerine %0,9 yükselirken, Avustralya hisse senetleri günün en iyi performansını sergiledi .

Analistler, enflasyonun zirve yaptığı ve ekonomik büyümenin soğuduğuna dairişaretler üzerine Avustralya'nın nihai faiz oranına ilişkin beklentilerini azalttı . RBA'nın şimdi bir ara vermeden önce oranları bir kez daha artırması bekleniyor.

Diğer Asya hisse senetleri, yatırımcıların bu hafta bir dizi güçlü kazanç elde etmesine kilitlenmesiyle Japonya'nın Nikkei 225 endeksinin %0,8 düşmesiyle geriledi. Risk ağırlıklı Güneydoğu Asya hisse senetleri de düştü, Malezya ve Tayland hisse senetleri her biri %0,2 değer kaybetti.

Teknoloji ağırlıklı endeksler, bir bankacılık krizine ilişkin korkuların azalmasıyla tetiklenen Wall Street'te bir gecede gerçekleşen ralliden biraz destek aldı. Güney Kore'nin KOSPI ve Tayvan Ağırlıklı endeksi sırasıyla yaklaşık %0,5 ve %0,3 arttı.
9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page