top of page

Asya borsaları, Çin'deki COVID artışı yatırımcıları tedirgin ederken düştü


SİNGAPUR (Reuters) - Asya hisse senetleri, Çin'de artan COVID vakalarının yatırımcıları tedirgin etmesi ve sıkı COVID kısıtlamalarının gevşetilmesinin ardından dünyanın en büyük ikinci ekonomisi için hızlı bir toparlanma şansı konusunda şüphe uyandırması nedeniyle Perşembe günü hafifçe zayıfladı.

MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi %0,78 düştü ve acımasız bir 2022'yi kapatarak yılın son ayını kırmızıda bitirmeye ayarlandı.

Vadeli işlemler, Eurostoxx 50 %0,24, Alman DAX %0,30 ve FTSE %0,36 düşüşle Avrupa'da kasvetli havanın devam edeceğini gösterdi.

Pekin'in ayın başında sıfır COVID rejimini kaldırmaya başlamasından bu yana Çin'in sağlık sistemi ağır stres altına girdi.

Pazartesi günü Çin, gelen yolcular için karantina gerekliliklerini 8 Ocak'ta sonlandıracağını duyururken, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya da dahil olmak üzere birçok ülke Çin'den gelen yolcular için COVID testlerini zorunlu hale getirdi.

Çin'den Milano'nun ana havaalanı Malpensa'ya giden iki uçuştaki yolcuların yaklaşık yarısının Çarşamba günü COVID testi pozitif çıktı.

Nomura analistleri bir notta, 22 Ocak'a denk gelen Ay Yeni Yılı için ülke çapındaki seyahat telaşı sırasında Çin genelinde kentlerden kırsal alanlara yayılan önemli enfeksiyon dalgaları olabileceğini söyledi.

Nomura analistleri, "Çin, 'COVID ile yaşama' yaklaşımını benimsemeyi ertelemesi nedeniyle kendisini zor bir durumda bulabilir." diyerek, önceki sıfır COVID politikasının insanları aşırı koruyarak enfeksiyonlarda bir kez artış riskini artırabileceğini belirtti. kontroller kaldırıldı.

Çin hisseleri %0,3 düşerken, Hong Kong borsası %1 düştü. Japonya'nın Nikkei endeksi %1'den fazla düşerek yaklaşık üç ayın en düşük seviyesine inerken, Avustralya'nın kaynak ağırlıklı S&P/ASX 200 endeksi %0,94 kaybetti.

Merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına alma çabalarının ekonomik bir yavaşlamaya yol açabileceğine dair endişeler ve COVID kontrollerinin kaldırılmasının ardından Çin ekonomisinin nasıl ilerleyeceğine dair belirsizlik piyasaları baskı altında tuttu.

State Street'in (NYSE: STT ) kurumsal yatırımcıların alım satım modellerini analiz eden Yatırımcı Güven Endeksi, Aralık ayında 75,9'a düşerek, üç yıl önce başlayan pandemiden bu yana en düşük seviyesini gördü.

State Street Global Markets'in kıdemli makro stratejisti Marvin Loh, yatırımcıların risk iştahının bu ay zayıflamaya devam ettiğini ve düşüşün en çok Kuzey Amerika'da artan durgunluk endişeleriyle belirginleştiğini söyledi.

Yatırımcıların dikkati ayrıca Perşembe günü açıklanacak haftalık ABD işsizlik başvuru rakamlarına çevrildi.

Piyasalar, ABD Merkez Bankası Şubat ayında bir politika gözden geçirmesi yaptığında 25 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığını %69 olarak fiyatlıyor ve şimdi ABD faiz oranlarının gelecek yılın ilk yarısında %4,94 ile zirve yapmasına bakıyorlar.

Fed, yıl içinde art arda dört kez 75 baz puanlık zam yaptıktan sonra Aralık ayının başlarında faiz oranlarını 50 baz puan artırdı, ancak faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması gerekebileceğini söyledi.

PineBridge Investments stratejistleri, agresif merkez bankası sıkılaştırmasının gecikmeli etkisinin, çoğu kişinin 2023'ün ikinci yarısında yumuşak bir durgunluk beklemesine neden olduğunu söyledi.

"Şirket kârlarındaki enflasyon kaynaklı artışın daha erken gevşemesi, işten çıkarmaları ve durgunluğu öne çekmesi olasılığını göz ardı edemeyiz" diye uyardılar.

10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi 2,2 baz puan düşerek %3,864'e geriledi ve altı haftanın en yüksek seviyesi olan %3,89'dan çok uzak değil.

30 yıl vadeli Hazine tahvilinin getirisi 2,2 baz puan düşerek %3,955'e gerilerken, tipik olarak faiz beklentileriyle uyumlu hareket eden iki yıllık Hazine getirisi 0,9 baz puan yükselerek %4,368 oldu.

ABD ham petrolü %0.24 düşüşle varil başına 78.77$'a geriledi ve Brent gün için %0.14 düşüşle 83.14$'dan işlem gördü. [VEYA]


Döviz piyasasında, Japon yeni dolar karşısında %0.62 güçlenerek dolar başına 133.65'ten, sterlin gün için %0.20 artışla 1.2037$'dan işlem görüyordu.

Doları altı majör para birimine karşı ölçen dolar endeksi % 0,038 düşüşle, euro %0,14 artışla 1,0623 $ oldu.

4 görüntüleme0 yorum
bottom of page