top of page

Asya borsaları, Çin'deki sıkıntıların Fed'in sevincini dengelemesiyle karıştı.

Asya borsaları, Çin'deki sıkıntıların Fed'in sevincini dengelemesiyle karıştı; Nifty rekor seviyeye ulaştı


ABD piyasalarından gelen Fed'in erken faiz indirimi beklentisine ilişkin güçlü işaretlerin Çin'deki ekonomik yavaşlamaya ilişkin devam eden endişelerle dengelenmesiyle Asya hisse senetleri Pazartesi günü karışık bir seyir izledi.

Avustralya'nın ASX 200 endeksi ve Güney Kore'nin KOSPI endeksi , emtia ve teknoloji hisselerinin erken faiz indirimine ilişkin iyimserliğin etkisiyle sırasıyla %0,7 ve %0,6 artışla günün en iyi performans gösterenleri arasında yer aldı. Piyasalar ayrıca Avustralya Merkez Bankası'nın Salı günkü toplantısında faiz oranlarını sabit tutacağına dair iddialarda bulunuyordu .

Hint hisse senetleri günün en iyi performans gösterenleri oldu; Nifty 50, iktidar partisi BJP'nin büyük seçim zaferinin ardından rekor seviyeye ulaştı.

Fed Başkanı Jerome Powell, Cuma günkü bir dizi konuşmasında piyasaların beklediğinden daha az şahin bir ton kullandı. Özellikle Fed Başkanı'nın sıkı parasal koşullara daha dengeli bir yaklaşım ve ABD ekonomisinin yumuşak iniş yapması yönündeki yorumları, merkez bankasının faiz oranlarını artırmayı bıraktığı ve Mart 2024'e kadar faiz indirimine gidebileceği yönündeki iddiaların artmasına neden oldu.

Bu fikir risk odaklı varlıklara yönelmeyi tetikledi ve Wall Street endeksleri Cuma günü toparlandı. ABD hisse senedi vadeli kontratları Pazartesi günü Asya ticaretinde sakin seyrederken, odaklar Cuma günü yayınlanacak temel tarım dışı istihdam verilerine odaklandı .

Ancak Asya piyasalarına yönelik iyimserlik, geçen hafta Çin'den gelen bir dizi zayıf ekonomik verinin ardından büyük ölçüde engellendi. Hükümet verilerine göre imalat faaliyeti daralmayı sürdürürken, imalat dışı sektörlerdeki büyüme yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Bu durum, Shanghai Shenzhen CSI 300 ve Shanghai Composite'in Pazartesi günü yatay-düşük bir aralıkta hareket etmesiyle Çin endekslerinin büyük ölçüde düşük işlem görmesini sağladı . Hong Kong'un Hang Seng endeksi, esas olarak ana karadaki hisse senetlerinin baskısıyla %0,6 oranında değer kaybetti.

Bu hafta Çin'den gelen ekonomik ipuçlarına, özellikle de Kasım ayı ticaret verilerine odaklanacağız. Ancak azalan ihracat nedeniyle eğilimin zayıf kalması bekleniyor.

Borç batağındaki geliştirici China Evergrande Group'un (HK: 3333 ) firmaya karşı bir kapanış dilekçesinde biraz nefes alma alanı kazanmasının ardından, Pazartesi günü emlak geliştiricileri Çin pazarlarındaki tek parlak noktaydı.

Bir Hong Kong mahkemesi, firmaya yönelik tasfiye dilekçesini Ocak ayı sonuna erteleyerek geliştiriciye borçlularıyla yeniden yapılandırma önerisi hazırlaması için daha fazla zaman tanıdı.

Evergrande'nin Hong Kong Hisseleri %10'un üzerinde değer kazanırken, diğer birçok gayrimenkul geliştiricisinin hisseleri de yükselişe geçti.

Daha geniş Asya piyasaları arasında Japonya'nın Nikkei 225 endeksi , yen'in dolar karşısında kaybettiği değerin bir kısmını yeniden kazanmasıyla birlikte ihracata yönelik hisse senetlerinin etkisiyle %0,9 oranında değer kaybetti . Japon hisse senetleri de bu yıl Asyalı emsallerine göre çok daha iyi bir performans sergiledikten sonra kar alımına karşı daha duyarlıydı.

Hindistan hisseleri BJP'nin zaferiyle rekor seviyeye yükseldi

Hindistan'ın Nifty 50 endeksi, iktidar partisi BJP'nin üç eyalette önemli eyalet seçim zaferlerini perçinleyerek 2024 genel seçimlerinde yeniden seçilmeye hazır hale getirmesinin ardından %1,4 yükselişle 20.589,35 puan gibi rekor bir seviyeye ulaştı.

Yatırımcılar, Hindistan'ın en hızlı büyüyen büyük ekonomi haline gelmesini sağlayan BJP'nin iktidardaki son 10 yılı boyunca uygulamaya koyduğu endüstri dostu önlemleri büyük ölçüde memnuniyetle karşıladı.

Geçen haftaki veriler, Hindistan'ın gayri safi yurt içi hasılasının Eylül çeyreğinde beklenenden önemli ölçüde fazla arttığını gösterdi.
9 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page