top of page

Asya borsaları, Çin'deki yeni zayıflık nedeniyle 2024'e sessiz bir başlangıç ​​yaptı

Asya hisse senetleri 2024'ün ilk işlem gününde, Çin'den gelen zayıf ekonomik baskıların hissiyatı olumsuz etkilemesi ve Japonya'daki yıkıcı depremin de tüccarları tedirgin etmesiyle yatay-düşük aralığında hareket etti.

Federal Rezerv'in 2024'ün başlarında faiz oranlarını düşüreceğine dair artan bahisler nedeniyle, Aralık ayındaki güçlü kazanımların ardından çoğu bölgesel piyasanın da bir miktar düzeltme yapması bekleniyor. ABD hisse senedi vadeli kontratları Salı günü Asya ticaretinde yatay seyretti.

Japonya'nın merkezinde meydana gelen ve çok sayıda evin yıkılmasına ve bölge genelinde tren hatlarının aksamasına neden olan güçlü bir deprem de Asya'ya yönelik güveni zedeledi. Japon piyasaları bir haftalık tatil nedeniyle kapalıydı ancak Nikkei 225 endeksi vadeli işlemleri %0,4 düştü. Nikkei , yaklaşık %30 artışla 2023'ün en iyi performans gösteren ana borsa endeksi oldu.

Çin hisse senetleri, 2023'te büyük kayıplar yaşadıktan sonra emsallerinin gerisinde kalmaya devam ederken, son satın alma yöneticileri endeks verileri iş faaliyetlerinde çok az iyileşme gösterdi.

Çin hisseleri kasvetli resmi PMI verileriyle düştü

Çin'in bluechip Şanghay Shenzhen CSI 300 endeksi, zayıf resmi PMI verilerinin dünyanın ikinci büyük ekonomisinde devam eden zayıflığa işaret etmesiyle %1,1 düşerek 2023'e kıyasla %12'nin üzerinde bir düşüş kaydetti. Bluechip endeksi de yaklaşık beş yılın en düşük seviyesinde işlem gördü.

Shanghai Bileşik endeksi Salı günü %0,3 kayıp yaşarken, Hong Kong'un Hang Seng endeksi anakara hisselerindeki kayıplar nedeniyle %1,7 oranında değer kaybetti.

Çin'in resmi imalat PMI'ı Aralık ayında beklenenden fazla düştü; 2023 ortalama değeri de daralmaya işaret ediyor. İmalat dışı PMI Aralık ayında daralma ihtimalini sürdürdü.

Özel bir anket , imalat faaliyetlerinde bazı esneklik işaretleri gösterse de, Çin mallarına yönelik denizaşırı talepteki süregelen zayıflık nedeniyle büyüme hâlâ büyük ölçüde ılımlı kaldı.

Ülke deflasyonla ve hükümetin yavaşlayan teşvik önlemleriyle boğuştuğu için, 2023'te COVID sonrası Çin ekonomik toparlanması büyük ölçüde gerçekleşmedi. Bu durum yatırımcıların Çin piyasalarına karşı büyük ölçüde temkinli davranmasına neden oldu ve hisse senetlerinde yıl boyunca sürekli çıkış görüldü.

Daha geniş Asya piyasaları yatay-düşük aralıkta hareket etti; Avustralya'nın ASX 200 endeksi %0,4 oranında değer kazanırken, Güney Kore'nin KOSPI endeksi %0,1 düştü.

Hindistan'ın Nifty 50 endeksi vadeli kontratları zayıf bir açılışa işaret ederken, Hint hisse senetleri 2023'te olağanüstü kazançlar kaydettikten sonra bir miktar kar elde edecek. Nifty ayrıca rekor yüksek seviyeleri görmeye devam ediyor.

Piyasalar bu hafta ABD'nin faiz indirimlerine ilişkin daha fazla ipucu bekliyordu; özellikle de Cuma günü yayınlanacak olan Aralık ayı temel tarım dışı istihdam verilerinden. Ancak Fed'in erken faiz indirimine ilişkin beklentiler büyük ölçüde geçerliliğini korudu; CME'nin Fedwatch aracı, yatırımcıların Mart ayında 25 baz puanlık bir faiz indirimi için %70'in üzerinde bir şansla fiyatladıklarını gösteriyor.

Fed'in erken faiz indirimi beklentileri Wall Street'te Aralık ayına kadar güçlü yükselişlere yol açtı ve bu artış Asya piyasalarına da sıçradı. Ancak bu rallinin devam edip edemeyeceği büyük ölçüde ABD ekonomik verilerine bağlı olacak.

7 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page