top of page

Asya borsaları, Çin faiz indiriminin hayal kırıklığı yaratmasıyla düştü

Asya borsalarının çoğu, Çin'in kilit borç verme faiz oranlarını beklenenden daha düşük bir marjla düşürmesinin ardından Pazartesi günü düştü ve ABD para politikasına ilişkin daha fazla işaret beklentisi de havayı baskı altında tuttu.

Çin hisse senetleri, Çin Halk Bankası'nın (PBOC) beklenenden daha düşük bir oran indiriminin ekonomi için sınırlı politika desteğine işaret ettiği göz önüne alındığında, gün içinde açık ara en kötü performans gösterenler oldu.

Kayıplar çoğu bölgesel pazara sıçradı ve Çin'in maruz kaldığı çoğu hisse senedi daha düşük işlem gördü.

Asya borsaları da ABD'deki yüksek faiz oranlarına ilişkin artan endişeler nedeniyle önceki haftaya göre büyük kayıplar yaşıyordu ve dikkatler bu hafta ilerleyen saatlerde Jackson Hole Sempozyumu'na çevrildi.

Çin hisse senetleri, PBOC'nin hayal kırıklıklarını azaltmasıyla düştü

Çin'in Şangay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri sırasıyla %0,4 ve %0,3 düştü, Hong Kong'un Hang Seng endeksi ise %0,8 düştü.

PBOC, bir yıllık kredi faiz oranını (LPR) 10 baz puan düşürürken, mortgage maliyetlerini belirlemek için kullanılan beş yıllık oranı değiştirmedi. Analistler her iki oranda da en az 15 baz puanlık indirim öngörüyordu.

Hareket, Asya'nın en büyük ekonomisinin para politikasını gevşetmeye devam etmek için sınırlı boşluk payı olduğunu gösterdi; bu, COVID sonrası yavaşlayan bir toparlanmayla mücadele eden ülke için kötü bir işaret.

LPR, geçen yılki bir dizi kesintinin ardından, 2013 yılına kadar uzanan verilerde görülen en düşük seviyedeydi.

Yine de Çin hisse senetlerindeki kayıplar, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu'nun borsayı istikrara kavuşturmak için daha fazla adım önermesiyle bir şekilde sınırlı kaldı. Çin endeksleri yılın en zayıf seviyelerine yakın işlem görüyordu.

Kuşatılmış gayrimenkul geliştiricisi Country Garden Holdings (HK: 2007 ), hisseleri geçen hafta gördüğü rekor düşük seviyelere yakın kalmasına rağmen yaklaşık %3 arttı.

Çin'deki kayıplar , %0,1 düşen Avustralya ASX 200 endeksine de sıçradı .

Öte yandan, Japonya'nın Nikkei 225 endeksi geçen hafta kaydettiği büyük kayıpların ardından %0,9 yükseldi. Güney Kore'de KOSPI %0.6 yükselirken, Hindistan'da Nifty 50 endeksi yatay bir açılışa işaret ediyor.

Fed ve ABD faizleri ilgi odağı olmaya devam ediyor

Piyasalar ayrıca, özellikle son verilerin ABD enflasyonunun arttığını ve işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu göstermesinin ardından, bu hafta Jackson Hole Sempozyumu'ndan gelecek ipuçları öncesinde gergindi.

Federal Rezerv ayrıca geçtiğimiz günlerde, analistlerin 2023'te herhangi bir oran indirimi olasılığına ilişkin beklentilerini istikrarlı bir şekilde azaltmasıyla, bu yıl hala daha yüksek faiz oranlarını düşündüğünün sinyalini verdi .

Daha yüksek ABD oranları beklentisi, geçen hafta çoğu Asya hisse senedinde sert düşüşlere yol açtı ve şimdilik bölgesel hissiyatı bastırmaya devam etmesi bekleniyor.
10 görüntüleme0 yorum
bottom of page