top of page

Asya borsaları, Çin'in teşvik umutlarının karamsar PMI'ları dengelemesiyle yükseldi

Asya hisse senetlerinin çoğu Pazartesi günü yükseldi ve Çin'in daha fazla teşvik önlemine ilişkin iyimserlik, ülkedeki ticari faaliyetlerin Temmuz ayında daha da kötüleştiğini gösteren verileri büyük ölçüde dengelediğinden, geçen haftaki rallisini sürdürdü.

Cuma günkü verilerin Federal Rezerv'in tercih ettiği enflasyon göstergesinin Haziran ayında gevşediğini göstermesinin ardından, ABD'de daha az faiz artırımı yapılacağına dair umutlar da bölgesel piyasalara yardımcı oldu.

Japon hisse senetleri, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) getirilerdeki artışı durdurmak için planlanmamış bir tahvil alım operasyonu gerçekleştirmesiyle Cuma günkü kayıplarından keskin bir şekilde toparlanarak bölgedeki en iyi performans gösterenler oldu.

Nikkei 225 %1,4 yükselirken, daha geniş TOPIX %1,3 arttı ve her iki endeks de artık 30 yıllık zirvelerine doğru ilerliyor. Veriler, sanayi üretiminin Haziran ayında beklenenden az büyüdüğünü ve büyük perakendecilerin satışlarının düştüğünü gösterse de Japon hisse senetleri yükseldi.

Çin hisse senetleri, teşvik bahislerinin zayıf PMI'ları dengelemesiyle yükseldi

Çin piyasaları, Danıştay'ın iç tüketimi ve ekonomik büyümeyi artırmak için daha fazla önlem açıklamasıyla Pazartesi günü güçlendi.

Konsey, emlak ve otomobil piyasalarını desteklemenin yanı sıra, esas olarak perakende isteğe bağlı harcamaları artırmayı amaçlayan önlemleri açıkladı.

Çin'in Shanghai Shenzhen CSI 300 endeksi %0,8 yükselirken, Shanghai Composite %0,6 arttı. Çin hisselerindeki kazançlar , konseyin ülkenin en büyük teknoloji şirketlerini desteklemeyi amaçlayan önlemleri de açıklamasıyla Hong Kong'un Hang Seng endeksinin %1,6 yükselmesine neden oldu.

Ancak daha büyük kazanımlar, Çin'in imalat sektörünün Temmuz ayında art arda dördüncü kez daraldığını ve daha geniş ticari faaliyetlerin de kötüleştiğini gösteren verilerle engellendi .

Okumalar, Çin ekonomisinin zayıf bir üçüncü çeyreğin ardından hala mücadele ettiğini ve Asya'nın en büyük ekonomisini canlandırmak için daha fazla politika desteğine ihtiyaç olduğunu gösterdi.

Çin'in maruz kaldığı diğer Asya hisse senetleri Pazartesi günü Güney Kore'nin KOSPI'sinin %0,8 artmasıyla yükselirken, Güneydoğu Asya piyasalarının çoğu yükseldi.

Öte yandan, Hindistan'ın Nifty 50 endeksi vadeli kontratları, yatırımcıların Temmuz boyunca bir dizi rekor seviyeden sonra kar toplamasıyla zayıf bir açılışa işaret ediyor.

Avustralya borsaları, RBA belirsizliğiyle yatay seyrediyor

Avustralya'nın ASX 200 endeksi, yatırımcıların Salı günkü Avustralya Merkez Bankası toplantısı öncesinde sıkıntı çekmesiyle Pazartesi günü yatay işlem gördü .

Piyasalar, bankanın faiz oranlarını daha da artırıp artırmayacağı konusunda bölünmüş durumda. Enflasyon ülkede son zamanlarda hafiflemiş olsa da, RBA'nın yıllık %2-3 hedefinin oldukça üzerinde kalmaya devam ediyor.

Son veriler ayrıca, işgücü piyasasının güçlü kaldığını ve bunun önümüzdeki aylarda enflasyonu yapışkan tutabileceğini ve merkez bankasından daha fazla zam davet edebileceğini gösterdi.
4 görüntüleme0 yorum
bottom of page