top of page

Asya borsaları Çin'in yeniden açılış söylentileri ve teşvik tedbirleriyle yükseldi

Çin borsalarının Pekin'in daha fazla teşvik önlemi almasının ardından kazançlara öncülük etmesiyle Asya hisselerinin çoğu Salı günü son kayıplarından toparlanırken, sosyal medya Çin hükümetinin anti-COVID politikalarını azaltmayı düşündüğüne dair söylentileri öne sürdü.
Çin'in mavi çipli Şangay Shenzhen CSI 300 endeksi yaklaşık %3 artarak son zamanlardaki tüm kayıplarını telafi ederken, Şanghay Bileşik endeksi %2,2 arttı. Hong Kong hisse senetleri de yükseldi ve Hang Seng endeksi %4'ün üzerine çıktı.
Yeni sosyal medya söylentileri, Pekin'in son sivil protestolara boyun eğmeyi ve katı sıfır COVID politikasını küçültmeyi düşündüğünü öne sürdü. Politika, COVID ile bağlantılı kısıtlamalara yönelik artan halk öfkesinin ortasında, hafta sonu ülke çapında protestolara konu oldu.
Söylentiler, Pekin'in son salgınların düşük ölüm oranına odaklanarak sıfır COVID politikasına son vereceğini duyuracağını ileri sürdü.
Ancak Çin, son iki ayda bordürlerin yeniden uygulandığını gören enfeksiyonlardaki günlük rekor artışlarla boğuşmaya devam ediyor.
Çinli sağlık yetkilileri , ülkenin anti-COVID politikaları hakkında daha fazla rehberlik sağlamak için günün ilerleyen saatlerinde bir brifing düzenlemeye hazırlanıyor.
Çin emlak hisseleri , hükümetin sektördeki sermaye finansmanı yasağını kaldırmasının ardından günün en iyi performansını sergiledi . Hareket, aynı zamanda Çin ekonomisinin yaklaşık dörtte birini oluşturan kuşatılmış sektör için yeni bir finansman hattı açıyor.
Gayrimenkul hareketine ilişkin iyimserlik ve Çin'in yeniden açılma olasılığı, piyasaların ülkedeki hükümet karşıtı protestolarla ilgili endişelerini geride bırakmasına yardımcı oldu. Ancak protestolar, hafta sonundaki tırmanıştan sonra yavaşlamış gibi görünüyordu.
Çin odaklı borsalar, son kayıplardan kurtulurken güçlü kazanımlar kaydetti. Güney Kore'nin KOSPI endeksi %0.9 yükselirken, Tayvan Ağırlıklı endeksi %1 yükseldi.
Avustralya'nın ASX 200 endeksi de %0,3 yükseldi, ancak kazançlar ağır banka hisselerindeki kayıplarla sınırlı kaldı.
Hindistan hisse senetleri, duyarlılık geliştikçe ve yatırımcılar ülkenin yıl için görece daha güçlü ekonomik beklentilerine odaklandıkça rekor seviyelere yükseldi. BSE Sensex 30 kıyaslama endeksi %0,6 artışla 62.792,40 puanlık rekor seviyeye yükselirken, mavi çipli Nifty 50 endeksi %0,6 artışla 18.662,35 puanlık rekor zirveye ulaştı.
Uluslararası Para Fonu'na göre, Hindistan ekonomisinin bu yıl yaklaşık %7 oranında büyüyeceği ve çoğu küresel ekonomiyi büyük ölçüde geride bırakacağı tahmin ediliyor.
Öte yandan, Japonya'nın Nikkei 225 endeksi, hayal kırıklığı yaratan perakende satış verilerinin Japon ekonomisi için daha fazla rüzgarın habercisi olmasının ardından %0,4 düştü .


2 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page