top of page

Asya borsaları Çin ve ABD enflasyon verileri öncesi yükseldi

Asya borsalarının çoğu Pazartesi günü Wall Street'teki yükselişin ardından son kayıplarından toparlanarak yükseldi ve şimdi odaklar bu hafta dünyanın en büyük ekonomilerinden gelecek enflasyon verilerine çevrildi.

Çin'in Şangay Bileşik endeksi %1,6 artışla günün en iyi performansını sergileyenler arasında yer alırken, Şangay Shenzhen CSI 300 endeksi %1 artış kaydetti. Altın Hafta tatilinden gelen güçlü seyahat ve tüketici harcaması rakamlarının ardından son seanslarda Çin hisse senetlerine yönelik duyarlılık bir miktar iyileşti.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi, yerel olarak listelenen Çin hisse senetlerindeki kazançların da yardımıyla %0,8 arttı.

Bu hafta odak , yatırımcıların ülkedeki ekonomik toparlanmanın durumunu ölçmeye çalışmasıyla birlikte, sırasıyla Salı ve Çarşamba günü açıklanacak olan Çin ticaret ve enflasyon verilerine odaklanacak .

Çin'in ithalat ve ihracatı bu yıl cansız kalırken, enflasyon zayıf yerel talep nedeniyle düştü.

Ülkenin devasa imalat sektörü de bu yıl çoğu COVID-19 kısıtlamasının kaldırılmasına rağmen hala toparlanma mücadelesi veriyor ve son veriler Nisan ayında beklenmedik bir şekilde daraldığını gösteriyor.

Beklenenden daha güçlü ABD istihdam verilerinin yakın bir resesyona ilişkin bazı korkuları bastırmasıyla , diğer Asya piyasaları Pazartesi günü Wall Street'te Cuma günü yaşanan ralliyi izleyerek yükseldi . Kazançlar aynı zamanda, ABD bankacılığının çökmesine ilişkin korkuların risk odaklı varlıkları sarsmasıyla, bölgesel piyasaların son iki haftadaki büyük kayıplarından kurtulmasına yardımcı oldu.

Erken ticarette Güney Kore'den KOSPI %0.8 yükselirken, Hindistan'ın NSEI ve BSESN endeksleri sırasıyla %0.7 ve %0.5 yükseldi.

Avustralya'nın ASX 200 endeksi, Westpac Banking Corp'un (ASX: WBC ) yarı yıl net karında keskin bir artış kaydetmesinin ardından hisselerindeki %2'lik artışın yardımıyla %0,5 yükseldi. Banka, Avustralya faiz oranları yükseldikçe iyileşen borç verme marjlarından faydalandı.

Öte yandan, Japonya'nın Nikkei 225 endeksi %0,8 düştü. Güçlü ABD istihdam verilerinin Federal Rezerv'in önümüzdeki aylarda nasıl davranacağına dair artan belirsizliği artırmasıyla Asya piyasalarındaki büyük kazançlar da durduruldu .

Banka geçen hafta faiz oranlarını artırdı ve gelecekteki oran eylemlerine yönelik veri odaklı bir yaklaşımın sinyalini verdi. Ancak işgücü piyasasındaki güç, bankaya oranları artırmaya devam etmesi için daha fazla ivme kazandırıyor.

Odak şimdi doğrudan Çarşamba günü açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi enflasyon verilerine çevrildi . Okumanın enflasyonun Nisan ayında daha da düştüğünü göstermesi beklenirken, yine de Fed'in %2'lik yıllık hedefinin oldukça üzerinde kaldı.

Pazartesi günü ilerleyen saatlerde piyasalar, Fed'in ülkedeki olası bir bankacılık krizi hakkında daha fazla fikir vermesi beklenen ABD kredi koşulları anketini de bekliyor1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page