top of page

Asya borsaları, ABD-Çin gerilimi ve Fed endişeleri ile çarptı

Çoğu Asya borsası, şüpheli bir Çin casus balonunun düşürülmesinin ardından Çin-ABD ilişkilerinin kötüleşeceği korkusuyla Pazartesi günü düştü.
Çin piyasaları , sırasıyla %1,7 ve %1 değer kaybeden Şangay Shenzhen CSI 300 ve Şangay Bileşik endeksleri ile günün en kötü performans gösterenleri arasında yer aldı . Pekin'in hafta sonu Güney Carolina kıyılarında şüpheli bir Çin casus balonunun düşürülmesini kınamasının ardından ABD-Çin bağlarına ilişkin endişeler arttı . Çin, balonun yanlışlıkla ABD hava sahasına sürüklendiğini ve meteorolojik amaçlar için kullanıldığını iddia etti.
Hong Kong'un Hang Seng endeksi de büyük teknoloji hisselerinin büyük kayıplar kaydetmesiyle %2,2 düştü. Diğer teknoloji ağırlıklı endeksler Pazartesi günü düştü, Güney Kore'nin KOSPI ve Tayvan Ağırlıklı endeksi her biri yaklaşık %1 düştü.
Asya hisse senetlerine yönelik duyarlılık, Cuma günkü verilerin ABD tarım dışı istihdam bordrolarının Ocak ayında beklenmedik bir şekilde arttığını göstermesinin ardından önemli ölçüde kötüleşti. Okuma, ABD istihdamının, yavaşlayan ekonomik aktiviteye rağmen güçlü kaldığını gösterdi ve bu da Federal Rezerv'e faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için daha fazla boşluk sağlıyor.
Piyasalar, istihdamdaki güç nedeniyle ABD enflasyonunun inatla yüksek kalabileceğinden de korkuyordu. Bölgeye akan yabancı sermaye miktarının yavaşlaması ve yerel merkez bankalarının da Fed'e ayak uydurması nedeniyle, artan faiz oranları 2022 boyunca Asya piyasaları üzerinde ağır baskı oluşturdu. Ancak Çin'de bir ekonomik toparlanma ve Fed'in yürüyüş döngüsünde nihai bir duraklamanın nihayetinde bölgesel hisse senetlerine fayda sağlaması bekleniyor.
Asya piyasaları Cuma günkü okumadan önce güçlü bir artış yaşadı ve bu da Pazartesi günü kar elde etmeyi teşvik etti.
Hindistan hisse senetleri, Nifty 50 ve BSE Sensex 30'un her biri %0,4 düşüşle düşüşünü sürdürdü. Adani Group holdingi altındaki şirketlerdeki kayıplar, amiral gemisi şirketi Adani Enterprises Ltd'nin (NS: ADEL ) açığa satış yapan Hindenburg Research'ün değerlemesiyle ilgili endişelerini dile getirmesinin ardından değerinin %50'den fazlasını kaybetmesiyle önemli ölçüde derinleşti . Hisse Pazartesi günü %7'nin üzerinde düştü.
Nikkei 225 endeksi, Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Masayoshi Amamiya'nın merkez bankasına liderlik edecek sıradaki kişi olarak belirlenmesinin ardından % 0,7 yükseldi .
Amamiya, BOJ'un likiditeyi daha uzun süre gevşek tutarak Japon hisse senetlerine fayda sağlaması muhtemel aşırı gevşek para politikasının bir savunucusu olarak görülüyor.
Avustralya'nın ASX 200 endeksi yüzde 0.2 düştü. Ancak altın madencisi Newcrest Mining Ltd'nin (ASX: NCM ) hisseleri, küresel emsal Newmont Corp'tan (NYSE: NEM ) 17 milyar dolarlık devralma teklifi aldıktan sonra yaklaşık %11 arttı .


3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page