top of page

Asya borsaları ABD enflasyon verileri ve yen firmaları öncesi yükseldi

Asya borsaları Salı günü, önemli bir ABD enflasyon raporu öncesinde Wall Street'te yaşanan toparlanmanın ardından yükseldi. Japonya yakından izlenen bir kararla yeni bir merkez bankası başkanını aday gösterirken yen, durgun dolar karşısında kayıplarını telafi etti.

Bununla birlikte, pan bölgesi Euro Stoxx 50 vadeli işlemleri büyük ölçüde yatay seyrederken, sıçrama Avrupa'da azalmaya hazırlanıyor . Hem S&P 500 vadeli işlemleri hem de Nasdaq vadeli işlemleri %0,1 düştü.

Asya'da, MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,3 yükseldi. Japon Nikkei yüzde 0.6 yükseldi.

Çin borsaları, blue chip'lerin %0,4 ve Hong Kong'un Hang Seng Endeksi'nin %0,2 düşmesiyle sarsıldı.

Piyasalar için bazı olumlu haberler, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in bu hafta Münih Güvenlik Konferansı'nda üst düzey Çinli diplomat Wang Yi ile görüşmeyi düşünüyor.

Bu, ABD'nin bir Çin casus balonu ve kaynağı bilinmeyen diğer uçan cisimler olduğunu söylediği şeyi düşürmesinin ardından, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilimin bir miktar hafiflediğine işaret ediyor.

Salı günü ilerleyen saatlerde ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Federal Rezerv politika sıkılaştırmasının enflasyonu dizginlemede ne kadar etkili olduğunu göstermesi beklenen Ocak ayı tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) verilerini yayınlayacak.

Analistler, bir Reuters anketine göre, Ocak ayında manşet TÜFE'nin %0,5 artmasını bekliyor; çekirdek sayı ise bir önceki aydaki %0,3'ten %0,4'e yükseldi. Yıllık bazda, tüketici fiyatları enflasyonu Aralık ayındaki %6,5'ten %6,2'ye geriledi.

Wall Street'te bir gecede S&P 500 %1,2, Nasdaq %1,5 ve Dow Jones %1,1 yükseldi.

Seth Carpenter, "Bizim için sonuç iki yönlü. Birincisi, enflasyon düşüyor, ancak bu yumuşak bir düşüş olmayacak. Enflasyon için hedefe dönüş bu yıl pek olası değildi, bu nedenle ne olursa olsun sabırlı olmak gerekiyor" dedi. , Morgan Stanley'de (NYSE: MS ) baş küresel ekonomist .

"Ama ikincisi, son zamanlardaki yüksek ücret enflasyonu Fed için başarısızlık anlamına gelmiyor. Hizmet enflasyonu hedeften çok uzak değil, ücretlerden enflasyona bağlantı var ama küçük ve hem hizmet ücretleri hem de fiyat enflasyonu, bir düşüşe rağmen düşüş eğilimi gösteriyor." güçlü işgücü piyasası," diye ekledi Carpenter.

Hazine tahvilleri büyük ölçüde istikrarlıydı ve gösterge 10 yıllık devlet tahvillerinin getirisi 2 baz puan gerileyerek %3.6978'e geldi.

İki yıllık tahvil getirileri, önceki %4.5340'lık kapanışa kıyasla üç ayın en yüksek seviyesinden %4.5095'te gezinmeye devam etti.

Döviz piyasalarında dolar, geçen seans majör akranları karşısında %0,3'lük bir kayıp yaşadıktan sonra, %0,1'lik bir düşüşle enflasyon verileri öncesinde baskı altında kaldı.

Özellikle, bir önceki gün %0,8 yükseldikten sonra Japon yeni karşısında %0,4 zayıflayarak 131,83 yen oldu.

Salı günü, Japon hükümeti merkez bankası başkanı adayı olarak akademisyen Kazuo Ueda'yı seçti; bu, popüler olmayan getiri kontrol politikasına son verme ihtimalini artırabilecek sürpriz bir seçim.

Japonya'nın 10 yıllık tahvil getirileri, yatırımcılar getiri kontrol politikasının yeni vali altında eninde sonunda tasfiye edileceğine dair bahse girerken, Japonya Merkez Bankası tarafından uygulanan aralığın üst sınırına ulaşarak %0,5'te gezindi.

BlackRock (NYSE: BLK ) Yatırım Enstitüsü Pazartesi günü, BOJ'un aşırı gevşek para stratejisinden uzaklaşan bir politika değişikliğinin küresel getirileri yükseltebileceğini ve risk iştahını azaltabileceğini söyleyerek Japon hisse senetlerini "ağırlığın altında" tuttu.

Petrol piyasasında, Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,7 düşerek 86,01$'a gerilerken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü de %1,1 düşerek 79,27$'a geriledi.

Altın %0.3 yükseldi. Spot altının onsu 1.858,91 dolardan işlem gördü.


7 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page