top of page

Asya borsaları ABD enflasyon verisi öncesi yükseldi, Japonya geriledi

Asya borsalarının çoğu, temel enflasyon verileri öncesinde ABD faiz oranlarının zirvesine ilişkin spekülasyonlar arasında Çarşamba günü yükselirken, zayıf ekonomik okumalar Japon piyasalarında yüksek dozda kâr elde etmeyi teşvik etti.

Wall Street'te olumlu bir gece kapanışı, Federal Rezerv yetkililerinin merkez bankasının mevcut faiz artırım döngüsünü sona erdirmeye yakın olduğunu öne sürmesiyle birlikte bölgesel hisse senetlerini de canlandırdı.

Yine de Asya piyasalarındaki kazançlar, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyon verileri öncesinde sınırlı kaldı. Genel enflasyonun gerilemesi beklenirken, çekirdek TÜFE enflasyonunun yapışkan kalması ve bunun da yakın vadede Fed'in daha fazla faiz artışına davet etmesi bekleniyor.

Hong Kong hisse senetleri, yatırımcıların ülkenin en büyük internet şirketlerine karşı sert söylemini yumuşattığına dair iddialarla Çinli teknoloji devlerine karşı büyük ölçüde önyargılı kalmasıyla, gün için önemli aykırı değerler oldu.

Hong Kong hisseleri, Çin'in teşvik umutları ve teknoloji gücüyle kazançlarına öncülük ediyor

Hong Kong'un Hang Seng endeksi %1,2 yükseldi ve Asya'nın ağır sıklet teknoloji hisselerindeki güçlenmesiyle kazançlarına öncülük etti. BAT üçlüsü Baidu Inc (HK: 9888 ) (NASDAQ: BIDU ), Alibaba Group Holding Ltd (HK: 9988 ) (NYSE: BABA ) ve Tencent Holdings Ltd'nin (HK: 0700 ) hisseleri %1,6 ile %3,5 arasında yükseldi %.

Alibaba'nın Ant Group'una ve Tencent'e büyük para cezası verilmesi, Çin'in artık yerel teknoloji firmalarına karşı üç yıllık düzenleyici mücadelesini sona erdirdiği yönündeki beklentileri ateşledi. Yatırımcılar ayrıca Çin'deki kötüleşen ekonomik koşulların hükümeti teknoloji şirketlerine özel yatırımı teşvik etmeye iteceğine inanıyor.

Çin devlet medyasının Pekin'in yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için muhtemelen daha fazla teşvik önlemi uygulayacağını bildirmesiyle, Hong Kong'da işlem gören diğer Çin hisse senetleri de yükseldi.

Ancak Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri, yatırımcıların Çin piyasalarına doğrudan oynama konusunda temkinli davranmasıyla yatay işlem gördü.

Yatırımcılar ABD TÜFE okuması öncesinde tedirginliklerini sürdürürken, daha geniş Asya piyasaları hafif de olsa yükseldi. Güney Koreli KOSPI %0.2, Avustralyalı ASX 200 %0.4 yükseldi.

Hindistan ekonomisine ilişkin iyimserlik ve ağır teknoloji maruziyeti Nifty 50 ve BSE Sensex 30'u bu hafta rekor seviyelere yükseltirken, Hindistan'ın Nifty 50 vadeli işlemleri yerel hisse senetleri için pozitif bir açılışa işaret ediyor . Hindistan piyasaları da günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak yerel TÜFE verilerini bekliyor .

Japon hisse senetleri, zayıf ekonomik veriler ve kar artışıyla düştü

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi %0,7 düşüşle Asya'da gün için en kötü performansı gösterirken, daha geniş TOPIX %0,6 kayıp yaşadı. Her iki endeks de ayın başlarında gördüğü 33 yılın en yüksek seviyesinden biraz daha uzaklaştı ve bir ayın en düşük seviyelerinde işlem görüyordu.

Beklenenden daha zayıf makine siparişleri , düşen fabrika enflasyonu ve artan işsizlik oranı, Japon ekonomisinin ne kadar dirençli olduğu konusunda soru işaretleri uyandırdığından, Japonya'dan gelen zayıf ekonomik veriler yerel hisse senetlerinde yeni bir kar artışı turunu tetikledi.

Yen'deki artış, ihracata yönelik Japon hisse senetleri üzerinde de baskı oluşturdu.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page