top of page

Asya borsaları ABD'nin enflasyondaki rahatlama ve Çin'in teşvik hamleleriyle yükseldi

Asya hisse senetlerinin çoğu Çarşamba günü zayıf ABD enflasyon verilerinin faiz artırımı yapılmayacağı yönündeki umutları artırması ve Çin merkez bankasının büyük likidite enjeksiyonunun da risk iştahını artırmasıyla keskin bir yükseliş yaşadı.

Zayıf enflasyon verilerinin Hazine getirilerini aşağı çekmesiyle birlikte ABD'deki emsallerini takip eden teknoloji hisseleri büyük kazançlar elde etti.

Buna Çin Halk Bankası'nın orta vadeli borç verme faiz oranlarını değiştirmemesi nedeniyle 600 milyar yuan (82,7 milyar dolar) likidite enjeksiyonu eşlik etti. Likidite enjeksiyonunun amacı, ülkede daha fazla kredi verilmesini teşvik ederek yavaşlayan ekonomik büyümeyi desteklemekti.

Çin'in Shanghai Shenzhen CSI 300 ve Shanghai Composite endeksleri sırasıyla yüzde 0,9 ve yüzde 0,5 yükseldi. Hong Kong'un Hang Seng endeksi %2,7 yükselişle Asya'nın en iyi performansını sergilerken, ağır teknoloji hisselerindeki güçten de faydalandı.

Ancak diğer göstergeler, sabit varlık yatırımlarının yavaşlaması ve emlak satışlarının düşmeye devam etmesi nedeniyle ekonomide hala bir miktar zayıflık olduğunu gösteriyor .

"Genel kanı, işlerin yavaş yavaş daha olumlu yönde ilerlediği, ancak ekonominin hala PBOC'nin sağlamaya başladığı likidite desteğine ve merkezi hükümetin biraz daha yararlı mali duruşa ihtiyacı olduğu yönünde." ING'deki analistler bir notta yazdı.

Asya'da teknoloji, zayıf TÜFE'nin faiz artırımı tahminlerini olumsuz etkilemesiyle yükselişe geçti

Teknoloji ağırlıklı Asya borsaları günün en iyi performansını sergileyen borsalar olurken, Güney Kore'nin KOSPI endeksi %2,1, Japonya'nın Nikkei 225 endeksi ise %2,2 artış kaydetti.

Hindistan'ın Nifty 50 endeksi vadeli kontratları da özellikle Infosys Ltd (NS: INFY ) ve Wipro Ltd (NS: WIPR ) gibi ağır teknoloji hisselerindeki güçlenmeyle olumlu bir açılışa işaret etti .

Bölgesel teknoloji hisseleri, ABD tüketici enflasyonunun Ekim ayında beklenenden daha az arttığını gösteren verilerin ardından ABD'deki emsallerinde gecelik kazançlarını takip etti . Okumalar, Federal Rezerv'in faiz oranlarını daha da artırmak için çok az ivmeye sahip olacağına dair umutları artırdı.

Bu düşünce , bu yıl teknoloji sektörü üzerinde büyük bir baskı kaynağı olan Hazine getirilerini aşağı çekti .

Diğer Asya piyasaları da güçlü yükselişler kaydetti. Avustralya'nın ASX 200 endeksi %1,5 artışla yaklaşık iki ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, Endonezya hisseleri %1,5 artışla Güneydoğu Asya'da yükselişlere öncülük etti.

Japon hisseleri, zayıf GSYİH'nin BOJ'un güvercin umutlarını beslemesiyle yükselişe geçti

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi, üçüncü çeyrekte beklenenden zayıf bir gayri safi yurt içi hasıla okumasına rağmen %2,2 yükselişle günün en iyi performans gösterenleri arasında yer aldı .

GSYİH, %0,1'lik düşüş beklentilerine karşı %0,5 daraldı.

Ancak bu okuma, Japon ekonomisi için daha fazla destekleyici tedbire ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi ve Japonya Merkez Bankası'nın aşırı güvercin duruşundan çıkışını daha da geciktireceği yönündeki umutları artırdı.

BOJ'un güvercin tavrı, bu yıl Japonya'da hisse senedi yükselişinin ardındaki en büyük faktörlerden biriydi; zira BOJ, faiz oranlarını hala aşırı düşük seviyelerde tutan birkaç büyük merkez bankası arasındaydı.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page