top of page

Asya borsaları, ABD TÜFE'nin artmaması nedeniyle ayın en düşük seviyesine geriledi

Asya borsaları Cuma günü bir ayın en düşük seviyesini gördü ve haftalık kayıp kaydederken, ABD enflasyonunun düşük tarafta sürpriz olmadan istikrarlı bir şekilde gelmesinin ardından dolar bir aylık artışa yöneldi.

30 yıllık bir Hazine müzayedesindeki yumuşak talep ve ABD bütçe açığındaki patlama da tahviller üzerinde ağırlık yarattı ve yüksek getirileri, özellikle Japonya'daki verim kontrolüyle sabitlenen yen karşısında doları bir adım yukarıya taşıdı.

Yen, erken ticarette dolar başına 144.89 ile altı haftanın en düşük seviyesine dokundu, ancak Japonya'daki resmi tatil nedeniyle hacimler azaldı. [FRX/] Hisse senedi piyasaları kapalıydı ve Hazine tahvilleri Asya seansında işlem görmedi.

ABD hisse senedi vadelileri yataydı ve Avrupa vadelileri %0,5 düştü. MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik borsa endeksi %0,7 düştü ve en büyük düşüş Hong Kong ve Çin'de gerçekleşti. Haftalık %1,6 düşüş yaşadı.

Temel ABD TÜFE geçen ay %0,2 idi, bir ay öncekiyle aynıydı ve ayrıntılar cesaret vericiydi - temel mal enflasyonunun yavaşlaması ve yalnızca kiraların inatla yapışkan olması.

Yine de birkaç saat sonra San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Yahoo Finance'e, bunun memnuniyetle karşılansa da, politika yapıcılar için "yapılacak daha çok iş olduğunu" söyledi.

Yatırım bankası Barrenjoey'in baş faiz stratejisti Andrew Lilley, "Piyasa, bu enflasyon verileriyle birlikte Fed konuşmacılarının daha fazla zam yapmamızın pek olası olmadığını ve bir sonraki adımın faiz indirimi olduğunu söylediğini duyacağımızı umuyordu" dedi. Sydney'de.

Gösterge 10 yıllık Hazine tahvilleri başlangıçta enflasyon manşetlerinde yükseldi, ancak New York'ta ticaretin kapanışında getiriler yedi baz puan yükselerek %4,11 oldu. İki yıllık getiriler iki baz puan artarak %4,82'ye ulaştı.

Otuz yıllık getiriler, 23 milyar dolarlık bir müzayedenin piyasanın işlem gördüğü seviyenin bir baz puan üzerine inmesinin ardından altı baz puan artarak %4,24'e yükseldi. Satışın %12,5'i birincil bayilere kaldı. [BİZ/]

Görevden ayrılan Avustralya merkez bankası başkanı Philip Lowe milletvekillerine enflasyon için en kötünün geride kaldığını ve politikanın artık bir "ayarlama aşamasına" girdiğini söylemesine rağmen, Avustralya devlet tahvilleri Cuma günü Asya'da baskı altına girdi.

Sidney'deki Daiwa Capital Markets sabit getirili satışlar icra direktörü Nozomu Ogawa, "ABD ve Avustralya, enflasyonlarını bastırmak için üzerine düşeni yaptı" dedi.

Japon yatırımcılar için %4'ün üzerindeki getirilerle, "Piyasa mevcut seviyelerden toparlanmalı" dedi.

DOLAR KAZANIMLARI

Döviz piyasalarında, enflasyon verilerinin ardından dalgalı ticaret, doları haftalık kazanç yolunda tuttu.

Euro, hafta boyunca marjinal bir düşüşle 1.0988 dolarda. Tüccarlar, Japonya Merkez Bankası'nın 10 yıllık getiriler üzerindeki limitini gevşetmesinin, daha kısa vadeli oranların düşük kalması için alım zamanı olarak değerlendirdiği için, yen haftalık %2'lik bir kayıp hedefliyordu.

Sydney'deki servet yöneticisi JB Were'nin baş yatırım yetkilisi Sally Auld, "Oranlara bir üst sınır koyacaksanız, kendinizi daha düşük bir para birimine maruz bırakmış olursunuz" dedi.

"ABD doları ile ilgili bir hikaye de var. Kısa vadeli getiriler yüksek. Ekonomi, insanların düşündüğünden daha iyi durumda olmaya devam ediyor ... Emin olabileceğimiz bir şey, yakın zamanda faiz indirimleri görmeyeceğimiz. ."

Hisse senetlerinde Çinli emlak şirketleri, ilk yarıda 7,6 milyar dolarlık net zarar öngördükten sonra rekor düşük seviyeye gerileyen dev geliştirici Country Garden'a yeni bir darbe indiriyordu. Daha geniş Hang Seng %0,6 düştü.

Emtia piyasalarında, dünyanın sıvılaştırılmış doğal gazının %10'unu sağlayan Avustralya sahalarında bir işçi anlaşmazlığının üretimi kesintiye uğratabileceği beklentisiyle Avrupa gaz fiyatları yükseldi.


Avustralya'nın çalışma düzenleyicisi Perşembe günü işçilerin Chevron'da (NYSE: CVX ) grev yapmak için oy kullanmasının önünü açtı .

Brent tipi ham petrol vadeli işlemleri, haftayı varil başına 86.27 dolarda sabit bir şekilde kapatacak gibi görünüyordu. İngiliz büyüme rakamları ve ABD tüketici güveni verileri Cuma günü açıklanacak.
6 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page