top of page

Asya borsaları ABD TÜFE verileri öncesinde yükseldi, Çin geride kaldı

Asya hisse senetlerinin çoğu, yatırımcıların ABD'deki temel enflasyon verileri öncesinde gerilemesi ve Çin piyasalarının zayıf borçlanma faaliyeti verilerinin ardından geride kalmasıyla son kayıplarının bir ölçüsünü toparlayarak Salı günü hafifçe yükseldi.

Asya piyasaları, bir dizi şahin Fed sinyalinin ve zayıf kazançların risk odaklı varlıklara yönelik hissiyatı olumsuz etkilediği önceki haftaya göre büyük kayıplar yaşadı.

Çin'den gelen zayıf veri baskıları güveni olumsuz etkilemeye devam ederken, Çin'deki ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeler de ağırlık kazandı.

Teknoloji sektörü bu trendden en kötü etkilenen sektör oldu ve Salı günü en büyük alım derecesini gördü. Güney Kore'nin KOSPI endeksi , bir haftanın en düşük seviyesinden toparlanarak %1'in üzerinde yükselişle Asya'nın en iyi performansını sergiledi.

Teknoloji ve otomobil stoklarındaki kazançlar Japonya'nın Nikkei 225 endeksinin %0,4 oranında değer kazanmasına yardımcı olurken, daha geniş kapsamlı olan TOPIX endeksi %0,5 arttı.

Avustralya'nın ASX 200 endeksi %0,6 yükseldi ve 11 günün en düşük seviyesini gördükten sonra hafif toparlanma gösterdi. Endeks aynı zamanda son bir yılın en kötü seviyesine yakın işlem görüyor.

Özel bir anketin Merkez Bankası'nın faiz artırımı sonrasında tüketici duyarlılığının kötüleştiğini göstermesi nedeniyle, Salı günü veriler Avustralya ekonomisinde daha fazla olumsuzluk olduğuna işaret etti . Bu okuma aynı zamanda önümüzdeki tatil sezonunda perakende harcamalarında düşüş olacağının da habercisi oldu.

Çin hisse senetleri, kredi faaliyeti yavaşladıkça geride kalıyor, daha fazla veri mevcut

Çin'in Shanghai Shenzhen CSI 300 ve SSEC endeksleri Salı günü yatay işlem görürken, Hong Kong'un Hang Seng endeksi %0,4 düştü.

Pazartesi günü açıklanan veriler, Çin'in yeni kredilerinin Ekim ayında önceki aya göre keskin bir düşüş gösterdiğini, ancak beklenenden daha iyi bir hızda olduğunu gösterdi. Ancak ödenmemiş kredi büyümesi istikrarlı kalırken, toplam sosyal finansman beklenenden fazla düştü; bu da hükümetin genel likidite çabalarında yavaşlamaya işaret etti.

Veriler Ekim ayına ilişkin çok sayıda zayıf ekonomik göstergenin ardından geldi ve Asya'nın en büyük ekonomisindeki zayıflığın devam ettiğine işaret etti.

Bu haftanın odak noktası , her ikisi de Çarşamba günü yayınlanacak olan Ekim ayı endüstriyel aktivite ve perakende satış verileri olacak .

Şahin Fed işaretlerinin ardından ABD TÜFE enflasyonu odakta

Daha geniş Asya piyasaları dar bir aralıkta kalırken, bölgedeki bir takım tatiller de ticaret hacimlerini zayıf tuttu.

Yatırımcılar artık doğrudan günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak önemli ABD tüketici fiyat endeksi verilerine odaklandı . Geçtiğimiz iki aydaki konsensüsleri aşan baskıların ardından, okumanın Ekim ayına kadar enflasyonda bir miktar düşüş göstermesi bekleniyor.

Bu okuma aynı zamanda bir dizi Federal Reserve konuşmacısının yapışkan enflasyonun merkez bankası tarafından daha fazla faiz artırımına yol açabileceği sinyalini vermesinin ardından geldi. Bu kavram, Salı günkü okumadan önce piyasaların odak noktasıydı.

Sıkı para koşullarının bölgeye akan yabancı sermaye miktarını sınırladığı göz önüne alındığında, Fed'in daha fazla faiz artırımına dair herhangi bir işareti Asya piyasaları için olumsuz bir işaret.

Asya ticaretinde ABD hisse senedi vadeli işlemleri yatay seyretti.

8 görüntüleme1 yorum

1 comentario


Çok teşekkür ederim iyi analiz ettiniz

Me gusta
bottom of page