top of page

Asya borsaları, banka krizi korkularının likidite desteğini dengelemesiyle düştü

ABD ve Avrupa'daki acil likidite önlemleri ve banka konsolidasyonları potansiyel bir bankacılık krizi korkularını yatıştırmak için çok az şey yaptı ve piyasalar bu hafta Federal Rezerv toplantısından para politikası hakkında daha fazla ipucu beklerken, çoğu Asya borsası Pazartesi günü düştü.

Banka ağırlıklı endeksler, Japon Nikkei 225 %1, Hindistan'ın Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endeksleri sırasıyla %0,9 ve %0,8 düşüşle bir kez daha sert kayıplar gördü.

Avustralya'nın ASX 200 endeksi de ülkenin dört büyük bankasının %0,1 ila %1,1 arasında düşen kayıplarıyla sarsıldı. Hong Kong'un Hang Seng endeksi %2,6 düştü ve HSBC Holdings PLC (HK: 0005 ) yaklaşık %6 düştü - endeksteki en kötü performans gösteren. Borç veren, geçtiğimiz günlerde Silicon Valley Bank'ın bu ayın başlarında bir banka soygununun ardından çöken İngiliz kolunu devralmıştı.

Çin hisse senetleri, Halk Bankası'nın beklenmedik bir şekilde yerel borç verenler için zorunlu karşılık oranını düşürmesinin ardından Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endekslerinin her biri %0,1 artışla tek aykırı değer oldu .

PBOC, likidite koşullarını gevşetmek ve ekonomik büyümeyi desteklemek için hareket ederken, kredi faiz oranlarını da rekor düşük seviyelerde tuttu.

Federal Rezerv ve diğer büyük merkez bankaları, kuşatma altındaki borç verenleri desteklemek için dolar likidite hatlarını açarken bile, küresel bir banka krizine ilişkin korkular pek hafifleme belirtisi göstermedi. Bu, İsviçre bankası UBS Group AG'nin (SIX: UBSG ) güç durumdaki emsal Credit Suisse Group AG'yi (SIX: CSGN ) satın alacağını açıklamasından kısa bir süre sonra geldi , çünkü ikincisi büyüyen bir likidite kriziyle karşı karşıya.

Anlaşma, İsviçre düzenleyicileri tarafından aracılık edildi ve bankacılığın sistemik riskine ilişkin piyasa korkularını yatıştırmayı amaçladı, ancak UBS'nin yaklaşık 17 milyar dolar değerinde Credit Suisse tahvili yazacağı düşünüldüğünde, borç piyasalarında kısa vadeli dalgalanmalara da işaret etti.


Asya hisse senetleri, ABD ve Avrupa'da bir banka krizinin sıçrayabileceği korkusuyla geçen hafta yoğun bir şekilde satıldı. Bu yıl ekonomik yavaşlamayla ilgili artan endişeler, yatırımcıların risk ağırlıklı bahislerden büyük ölçüde kaçındığını da gördü.

Bu hafta odak noktası doğrudan, merkez bankasının faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının beklendiği Çarşamba günkü Fed toplantısının sonucuna odaklanıyor . Bankacılık sektöründeki son dalgalanmalar, Fed'in yüksek faiz oranlarından kaynaklanan daha fazla ekonomik zararı önlemek için şahin tonunu yumuşatacağına dair iddiaları artırdı.

6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page