top of page

Asya borsaları bankacılık sıkıntıları ve ekonomik korkularla baskı altında

ABD'li düzenleyicilerin açıklamalarının bir bankacılık krizi korkularını tamamen bastıramaması ve yavaşlayan ekonomik büyümeyle ilgili endişelerin de havayı bozması nedeniyle çoğu Asya borsası Cuma günü düştü.

Çin'in Shanghai Shenzhen CSI 300 ve Shanghai Composite endeksleri, kuşatma altındaki geliştirici China Evergrande Group'un (HK: 3333 ) borç yeniden yapılandırma planının yatırımcıları etkileyememesinin ardından emlak stoklarına yönelik havanın bozulmasıyla sırasıyla %0,3 ve %0,5 düştü .

Hong Kong'un Hang Seng endeksi de emlak stoklarındaki kayıplarla sınırlı kaldı ve %0,2 daha düşük işlem gördü. Ancak yerel teknoloji hisselerindeki güç, Hang Seng'in bu hafta yaklaşık %3'lük bir sıçramayla bölgesel emsallerinden çok daha iyi performans gösterdiğini gördü.

Güney Kore'de KOSPI %0,6 düşerken, Avustralya'da ASX 200 endeksi %0,2 düştü. Avustralyalı ödeme şirketi Block Inc (ASX: SQ2 ) hisseleri, açığa satış yapan Hindenburg Research şirketinin müşteri ölçütleri konusunda yatırımcıları yanılttığını iddia etmesinden sonra %20 düştü.

Japon Nikkei 225'teki kayıplar, verilerin Şubat ayında beklendiği gibi tüketici fiyat endeksi enflasyonunun düştüğünü göstermesinin ardından %0.2 kayıpla sınırlı kaldı .

Düşüşün büyük bir kısmı hükümet sübvansiyonlarından kaynaklanırken, aynı zamanda Japonya Merkez Bankası'nın politikayı derhal sıkılaştırması için daha az baskı yapıyor.

Hindistan'ın Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endekslerinin her biri yaklaşık %0,1 düştü.

Daha geniş Asya hisse senetleri , Wall Street'teki karışık bir gece seansının orta seviye ipuçları vermesiyle düşüşe geçti . Hazine Bakanı Janet Yellen, yatırımcılara bankacılık sisteminin istikrarı konusunda güvence vermeye çalışırken bile, ABD banka hisseleri yeni bir satış turu gördü.

Merkez bankasının ekonomik baskıdan kaçınmak için faiz artırımlarını potansiyel olarak duraklatacağını ima etmesiyle birlikte, bu haftanın başlarında Federal Rezerv'den gelen güvercin sinyaller , bir bankacılık çöküşünün etkisine ilişkin endişeleri artırdı.

Fed ayrıca, yüksek enflasyon ve faiz oranlarından kaynaklanan daha fazla ekonomik rüzgara işaret ederek, yıl için GSYİH tahminini hafifçe düşürdü .

Asya borsaları, yatırımcıların bu ay birçok ABD bankasının iflas etmesinden korktukları için zayıflayan risk iştahıyla geriledi.

Ancak, daha az şahin bir Fed beklentisi, çoğu bölgesel endeksin haftalık artışlara yönelmesine yol açarken, acil likidite önlemleri de ABD merkez bankasının bir yıllık parasal sıkılaştırmasını baltaladı.
7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page