top of page

Asya borsaları BOJ'un aşırı düşük faiz oranlarını korumasıyla yükseldi, yen düştü

Asya borsaları, güçlü kurumsal kazançların, ekonomik zayıflığa ilişkin devam eden endişelere rağmen duyarlılığı artırmasıyla Cuma günü yükseldi.

MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse senedi endeksi %0,45 daha yüksekti ancak ayı daha düşük bitirmek için rotasını korudu.

Japon Nikkei %1 yükselirken, yen %0.60 düşerek dolar başına bir haftanın en düşük seviyesi olan 134.76'ya geriledi ve Japon devlet tahvilleri ralli yaptı.

BOJ, gevşek parasal ayarlarını değiştirmedi ancak gelecekteki politika yoluna ilişkin rehberliğini yeniledi ve para politikasının "geniş perspektifli" bir incelemesini duyurdu.

Merkez bankası, yeni vali Kazuo Ueda başkanlığındaki ilk toplantısında, faiz oranlarını "mevcut veya daha düşük seviyelerde" tutma taahhüdünü kaldırarak ileriye dönük rehberliğini değiştirdi.

Singapur'daki Saxo Markets'in piyasa stratejisti Charu Chanana, "Duyuruyu beklemek, yende oldukça dalgalanmaya ve bir ince ayar yapacağımıza dair artan beklentilere yol açtı" dedi.

"Ancak sonunda, (BOJ) politika gözden geçirme duyurusu bile piyasanın beklediğinden daha uzun olan 1-1,5 yıllık bir zaman aralığı ile geldi."

ABD borsaları, Meta Platforms Inc (NASDAQ: META ), Microsoft Corp (NASDAQ: MSFT ) ve Alphabet (NASDAQ: GOOGL ) Inc.'in sonuçları açıkladıktan sonra hızla yükselmesiyle, önde gelen teknoloji şirketlerinden gelen iyimser sonuçlar sayesinde Perşembe günü bir gecede keskin bir şekilde yükseldi .

Federated Hermes'te (NYSE:FHI) küresel hisse senetleri kıdemli portföy yöneticisi Lewis Grant, "Kazanç sezonu hızlanırken, makro ve jeopolitik bulutlar geriliyor ve şirket temelleri piyasayı giderek daha fazla yönlendiriyor" dedi .

"Yatırımcı duyarlılığı, küresel ekonomi kadar kırılgan olmaya devam ediyor ve kazanç sezonu, firmaların genel sağlığı konusunda çok ihtiyaç duyulan görünürlüğü sağlıyor."

S&P 500 için e-mini vadeli işlemler, Amazon.com Inc'in (NASDAQ: AMZN ) ticari müşterileri türbülansa hazırlanırken ve harcamaları kıstıkça bulut büyümesinin daha da yavaşlayacağının sinyalini vermesinin ardından %0,14 düştü.

Vadeli işlemler, Eurostoxx 50 %0,46, Alman DAX %0,40 ve FTSE %0,34 artışla Avrupa hisse senetlerinin daha yüksek açılışa ayarlandığını gösterdi .

Çin hisseleri %0.67 yükselirken, Hong Kong'un Hang Seng endeksi %0.87 yükseldi. Jeopolitik gerilimler ve küresel ekonomik görünüme ilişkin endişeler son haftalarda yatırımcı duyarlılığını azalttı.

Gecelik veriler, fiyat artışı ekonomistlerin öngördüğünden daha sıcak olmasına rağmen, ABD ekonomisinin ilk çeyrekte beklenenden daha fazla yavaşladığını gösterdi.

National Australia Bank (OTC: NABZY ) ekonomisti Taylor Nugent , verilerin beklenenden daha yumuşak büyüme ve ilk çeyrekte beklenenden güçlü fiyat artışlarından oluşan "mutsuz bir kombinasyon" gösterdiğini söyledi.

Federal Rezerv'in takip ettiği enflasyon ölçütlerinden biri olan çekirdek PCE fiyat endeksi, önceki çeyrekte %4,4'lük bir ilerleme kaydettikten sonra %4,9'luk bir oranda yükseldi.

Veriler ayrıca, işsizlik yardımları için ilk başvuruların düştüğünü göstererek, enflasyonun önemli bir itici gücü olan işgücü piyasasında devam eden sıkılığa işaret ediyor.

Nugent, "İnatçı enflasyon verileri, Fed'in gelişmeye devam etmesi durumunda faaliyette ve işgücü piyasasında yeni ortaya çıkan yavaşlamayı dikkate alması için çok az nefes alma alanı sağlıyor" dedi.

CME FedWatch aracı, piyasaların Fed'in önümüzdeki hafta yapacağı toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırma ihtimalini %85 olarak fiyatladığını gösterdi. Tüccarlar, artışın ABD merkez bankasının 1980'lerden bu yana en hızlı para politikası sıkılaştırma döngüsünde sonuncusu olmasını bekliyor.

10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi , yatırımcıların Washington'da yaklaşmakta olan borç tavanı hesaplaşmasına ağırlık vermesiyle Perşembe günü Mart ayından bu yana en büyük gün içi kazancını kaydettikten sonra 1,7 baz puan düşerek %3,511'e geriledi.

30 yıl vadeli Hazine tahvilinin faizi 1,3 baz puan düşerek %3,743 oldu.


Para birimini altı rakibe karşı ölçen dolar endeksi %0,227 yükselirken, euro %0,16 düşüşle 1,1009 $ oldu. [FRX/]

ABD ham petrolü son zamanlarda %0.54 artışla varil başına 75.16$'a yükseldi ve Brent gün için %0.66 artışla 78.89$'dan işlem gördü.15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page