top of page

Asya borsaları borç tavanındaki gerginlikle iki ayın en düşük seviyesine geriledi

Asya borsaları Perşembe günü iki ayın en düşük seviyesine geriledi ve ABD borç tavanını yükseltme müzakerelerindeki çıkmazın, ABD hükümetinin temerrüde düşmesi halinde küresel ekonomiyi vuracağı endişeleriyle riskli varlıkları baltalaması nedeniyle ABD doları yükseldi.
MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse senedi endeksi %0,84 düşüşle 503,93'e geriledi ve 21 Mart'tan bu yana en düşük seviyesini gördü ve art arda ikinci aydır kayıplarını sürdürüyordu.
Çin hisseleri %0,53 düşerken, Hong Kong'un Hang Seng endeksi %2 düşerek 2023'teki en zayıf seviyesine ulaştı. Bu iki pazardaki düşüş MSCI'nin ilk 10 bileşeni Tencent Holdings (OTC: TCEHY ), Alibaba ( NYSE: BABA ) Group Holding, AIA Group (OTC: AAGIY ) ve Meituan.
Tokyo'da Nikkei, bölgede aykırı bir değer olmaya devam etti ve %0,5 yükseldi.
Demokrat Başkan Joe Biden ve Kongre'deki üst düzey Cumhuriyetçi Kevin McCarthy'nin müzakerecileri, borç tavanını yükseltmek için bir anlaşmaya varmak için yarışırken Çarşamba günü her iki taraf da verimli görüşmeler yaptı.
Ancak ufukta herhangi bir çözüm bulunmaması nedeniyle tacirler, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın Haziran ayı başlarını borç tavanı temerrüt tarihi olarak belirlemesiyle olası ve feci bir temerrüde karşı temkinli davrandılar.
ING'nin Asya-Pasifik bölge araştırma başkanı Rob Carnell, "Belki bu sefer biraz farklı olduğu hissinin başlangıcı var," dedi.
"İlerleme kaydedilmeye devam edildiğine dair yorumlara rağmen, McCarthy'nin bir anlaşma yaptığını (ve) kendi partisinin bile bunu destekleyip desteklemediğini merak ediyorsunuz" dedi. "Yani bu bir endişe."
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD'yi Çarşamba günü geç saatlerde olası bir not indirimi için izlemeye aldı ve bu da hissiyatı daha da azalttı.
Notun düşürülmesi, trilyonlarca dolarlık Hazine iç borçlanma senetlerinin fiyatlandırmasını etkileyebilir. Fitch'in hamlesi, S&P'nin Amerika Birleşik Devletleri'nin notunu AA-plus'a düşürdüğü ve bir dizi diğer not indirimlerinin yanı sıra bir borsa satışını başlattığı 2011'in anılarını canlandırdı.
ING'den Carnell, "Umarım Fitch bunu yapmanın sonuçlarını biliyor ve bunu neredeyse sadece biraz baskı yapmak için yapıyorlar" dedi. "Bu mutlaka notlarını düşürecekleri anlamına gelmiyor, ancak 'dikkatli olsan iyi olur, yoksa bu gelecek' demek gibi bir şey."
Wall Street'in ana endeksleri, borç tavanı endişeleri nedeniyle bir gecede düşüşle kapandı.
S&P 500 için e-mini vadeli işlemleri %0,38 yükselirken, Nasdaq vadeli işlemleri, Nvidia'nın (NASDAQ: NVDA ) Corp.'un ikinci çeyrek gelirini Wall Street tahminlerinin %50 üzerinde tahmin etmesinin ardından erken Asya saatlerinde %1,4 yükseldi .
Yarı iletken şirketi, ChatGPT ve benzeri birçok hizmete güç sağlamak için kullanılan yapay zeka çiplerine yönelik artan talebi karşılamak için arzını artırdığını söyledi.
Eurostoxx 50 %0,14, Almanya DAX %0,16 ve FTSE %0,21 artışla Avrupa hisse senetleri daha yüksek bir açılışa hazırlanıyor .
Para politikası cephesinde, Federal Rezerv yetkilileri geçen ay gösterge faizin çeyrek yüzde artırıldığı 2-3 Mayıs toplantısının tutanaklarına göre, daha fazla faiz artırımı ihtiyacının "daha az kesin hale geldiği" konusunda "genel olarak hemfikirdi". -%5.00-%5.25'e gelin. Birkaç yetkili, bu zammın son olabileceğini söyledi.
National Australia Bank'ta (OTC: NABZY ) döviz stratejisi başkanı Ray Attrill , tutanakların bir dizi Fed yetkilisinden Mayıs ayı sonrası toplantı yorumlarının çoğunun bir şekilde bölünmüş doğasını yansıttığını söyledi.
Attrill, "Fed'in mevcut yüzde 5.0-5.25 seviyesinde yapılmamasını savunanlar, en azından Haziran ayında bir ara vermeye açık görünüyor" dedi.
Ancak CME FedWatch aracına göre piyasalar, geçen haftaki %28'e kıyasla Haziran'da 25 baz puanlık bir zam olasılığını %33,6 olarak fiyatlıyor.
Vadesi hükümetin parasının bittiği sözde X-tarihi olan 1 Haziran civarında olan hazine bonoları haftalardır baskı altında ve daha fazla satış için geldi ve 1 Haziran'da vadesi dolacak menkul kıymetlerin getirilerini %7.628'e çıkardı.
Tipik olarak faiz oranı beklentileriyle uyumlu hareket eden iki yıllık ABD Hazine tahvil getirisi 7 baz puan artışla %4.413 oldu.
Döviz piyasasında, ABD para birimini altı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi %0,173 artarak 104,06 ile iki ayın yeni zirvesine ulaştı.

Yen %0.14 düşüşle dolar başına 139.66'dan işlem görürken, sterlin gün için %0.19 kayıpla 1.234$'dan işlem görüyordu.
ABD ham petrolü %0,17 düşüşle varil başına 74,21 dolara, Brent ise %0,05 düşüşle 78,32 dolardan işlem görüyor.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page