top of page

Asya borsaları düşüşte


Asya-Pasifik'te hisse senetleri, ABD'den gelen beklenenden güçlü istihdam raporunun yatırımcıları endişelendirmesiyle Pazartesi günü çoğunlukla düştü.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi, emlak ve teknoloji hisselerinin kayıplara öncülük etmesiyle yüzde 2 düştü. Shenzhen Component yüzde 1 ve Shanghai Composite yüzde 0,9 oranında değer kaybetti.

Japonya'da Nikkei 225 yüzde 0,9 ve Topix yüzde 0,5 yükselirken, Güney Kore'de Kospi yüzde 0,7 ve Kosdaq yüzde 0,4 kaybetti. S&P/ASX 200 yüzde 0,15 düştü.

Hindenburg tarafından ortaya atılan hisse senedi manipülasyonu ve muhasebe dolandırıcılığı iddiaları, Hindistan piyasaları ve Wall Street borç verenleri üzerinde yayılma etkilerine dair endişeleri artırdığından, Adani Group'un hisseleri Mumbai açılışında yakından izlenmeye devam edecek. Bloomberg Milyarderler Endeksi, kurucu ve başkan Gautam Adani'nin net servetinin yılbaşından bu yana yüzde 51,1 veya 61,6 milyar dolardan fazla düştüğünü söyledi.

İstihdam raporunun ardından Cuma günü Wall Street'teki hisse senetleri düştü ve 10 yıllık Hazine getirisi, raporun ardından 12 baz puandan fazla sıçradıktan sonra yüzde 3.5'i aştı.

Apple hisseleri, yüzde 2,4 arttı, Google-ana şirket Alphabet, hayal kırıklığı yaratan sonuçların ardından yüzde 2,8 düştü. Amazon'un hisseleri de kazanç raporunun ardından Nisan ayından bu yana en kötü gününde yüzde 8,4 düştü.

5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page