top of page

Asya borsaları durgun, ABD borç tavanı görüşmeleri risk iştahını baskılıyor

Asya borsaları Çarşamba günü baskı altına girdi ve ABD borç tavanı görüşmeleri ve karışık bir dizi ekonomik verinin hissiyata baskı yapmasıyla yatırımcılar riskten kaçınmaya devam ederken dolar beş haftanın zirvesi civarında gezindi.

MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse senedi endeksi dalgalı ticarette %0,09 düştü ve Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi %0,45 düştü.

Demokrat Başkan Joe Biden ve kongredeki üst düzey Cumhuriyetçi Kevin McCarthy, Salı günü yaklaşan ABD borç temerrüdünü önlemek için bir anlaşmaya yaklaştı.

Temsilciler Meclisi Sözcüsü McCarthy, bir saatlik görüşmelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, iki tarafın borç tavanını kaldırma konusunda bir anlaşma konusunda birbirlerinden çok uzakta olduklarını söyledi.

Ancak hafta sonuna kadar anlaşmak mümkün. Anlaşmaya varmak o kadar da zor değil” dedi.

Bir anlaşma olmazsa, yaklaşık iki hafta içinde hükümet faturalarını ödeyemeyebilir ve ekonomistler ülkenin muhtemelen bir durgunluğa gireceğinden korkarlar.

Vadeli işlemler, Eurostoxx 50 %0,14, Alman DAX %0,02 ve FTSE %0,17 düşüşle Avrupa hisse senetlerinin daha düşük bir açılışa ayarlandığını gösterdi .

Nuveen baş yatırım yetkilisi Saira Malik, son tarih yaklaşırken, "yatırımcıların emin olabileceği bir şey varsa o da önlerinde daha fazla belirsizliğin olduğudur" dedi. Malik, müzakerelerin sonucu hakkında daha fazla netlik sağlanana kadar hisse senedi ve sabit getirili piyasalarda daha fazla dalgalanma bekliyor.

ABD hisse senedi endeksleri, Home Depot'tan (NYSE: HD ) gelen kasvetli tahmin ve karışık Nisan ayı ABD perakende satış verileriyle bir gecede düşüşle kapandı .

Son ekonomik veriler, Federal Rezerv'in yüksek enflasyonla mücadele etmek için yaptığı bir dizi faiz artışının ardından ABD ekonomisinde yavaşlamaya işaret ediyor. CME FedWatch aracına göre piyasalar Fed'e yıl sonuna doğru faiz indirimi yapması için fiyat veriyor, ancak bazı Fed yetkilileri şahin bir söylemde kaldılar.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, işsizlik oranı yılın ilerleyen aylarında artmaya başlasa bile Fed'in enflasyonla mücadelede "süper güçlü" kalması gerektiğini söylerken, Chicago Federal Rezerv Başkanı Austan Goolsbee faiz indirimlerini tartışmak için erken olduğunu söyledi.

T'de APAC çoklu varlık çözümleri başkanı Thomas Poullaouec, "Piyasa anlatısı, özellikle ABD'de bir durgunluğun kaçınılmaz olduğu yönünde olsa da, ekonomik veriler hem boğaların hem de ayıların görünümünü desteklemek için görünüşte yeterli kanıtlarla karıştırılmaya devam ediyor" dedi. .Rowe Fiyatı.

"Bu noktada, daralmanın potansiyel derinliğini ve süresini ölçmek zor, bu da bizi verilere bakarak daha fazla yön ararken genel olarak temkinli olmamıza neden oluyor."

ASYA PAZARLARI

Asya'da, Şanghay Bileşik Endeksi %0,23 gerilerken, Hong Kong'un Hang Seng Endeksi , Çin'in COVID-19 sonrası toparlanmasını gösteren verilerinin etkisiyle %0,55 düştü.

Offshore yuan, beş ay sonra ilk kez dolar karşısında 7'yi geçti.

Ancak Japon Nikkei %0,68 artışla Eylül 2021'den bu yana ilk kez 30.000'in üzerine çıktı. Milyarder yatırımcı Warren Buffett'in daha fazla yatırım düşündüğüne dair haberler arasında yabancı yatırımcıların akın etmesiyle endeks bu yıl %15 yükseldi. Japon hisse senetlerinde.

Çarşamba günü açıklanan veriler, Japonya ekonomisinin durgunluktan çıktığını ve COVID sonrası tüketimdeki toparlanmanın küresel ters rüzgarları dengelemesiyle ilk çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdüğünü gösterdi.

Yen %0.12 düşüşle dolar karşısında 136.55'e geriledi ve Salı günü gördüğü iki haftanın en düşük seviyesi olan 136.69'dan çok uzak değil.

Dolar, bir sepet döviz karşısında %0,01 artışla 102,61'e yükseldi ve Pazartesi günü ulaştığı beş haftanın en yüksek seviyesi olan 102,75'e yaklaştı.


ABD ham petrolü %0,06 artışla varil başına 70,90 dolara, Brent ise %0,11 artışla 74,99 dolardan işlem görüyor. [VEYA]

Altın fiyatları, bir önceki seansta kilit nokta olan ons başına 2.000 dolardan geri çekildikten sonra sabit kaldı. Spot altının onsu en son 1.991,29 dolardaydı


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page