top of page

Asya borsaları enflasyon belirsizliğiyle düştü, Çin performansı geride kaldı

Çoğu Asya hisse senedi piyasası Pazartesi günü, tacirlerin bu hafta açıklanacak önemli ABD enflasyon verilerinin para politikasına ilişkin daha fazla ipucu beklentisiyle gerilemesiyle düştü.

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi, piyasaların da bir sonraki Japonya Merkez Bankası başkanı hakkında hükümetten daha fazla ayrıntı beklemesiyle %1 düşüşle günün en kötü performansını sergiledi. Basında çıkan haberlerde, hükümetin bu hafta konuyla ilgili bir açıklama yapacağı öne sürüldü.

Bir sonraki BOJ başkanı, artan enflasyon ve yavaşlayan ekonomik büyüme ortamında bankanın aşırı gevşek politikasını uygulama yükünü omuzlayacak . Şahin bir adayın aday gösterilmesi, Japon hisse senetlerinde daha fazla zayıflamaya neden olabilir.

Teknoloji ağırlıklı borsalar da düştü, Tayvan Ağırlıklı endeksi, Güney Kore'nin KOSPI'si ve Hong Kong'un Hang Seng'i %0,3 ile %0,6 arasında düştü.

Piyasalar , Salı günü açıklanacak olan ABD tüketici enflasyonu verileri konusunda temkinli . Okumanın Ocak ayında enflasyonda daha fazla gevşeme göstermesi beklenirken, Federal Rezerv tarafından daha fazla faiz artırımına davet edebilecek şekilde nispeten yüksek kalması bekleniyor.

Bölgeye sermaye akışı kurudukça, artan ABD faiz oranlarının Asya piyasaları üzerinde daha fazla baskı oluşturması muhtemel. Verim eğrisinde derinleşen bir tersine dönüşün ortasında ABD'de resesyon korkusu da arttı .

Öte yandan, Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri sırasıyla %0,5 ve %0,6 yükseldi ve sanayi ve gayrimenkul hisselerinin kazançlara öncülük etmesiyle gün için emsallerinin oldukça üzerinde performans gösterdi.

Hafta sonundaki veriler, Çin'in yeni banka kredilerinin, ülkenin ay boyunca COVID-karşıtı kısıtlamaların çoğunu gevşetmesiyle Ocak ayında rekor seviyelere ulaştığını gösterdi. Okuma, önümüzdeki aylarda faaliyette daha büyük bir toparlanmanın habercisi olabilir ve devlet basını, hükümetin likiditeyi artırmaya devam ettiğini gösteriyor.

Ancak Ocak ayına ilişkin diğer ekonomik okumalar, özellikle enflasyon , olası bir toparlanmaya dair karışık bir tablo çizdi. Ülkenin devasa imalat sektörü, artan COVID vakaları ve durgun talep nedeniyle hala mücadele ediyor.

Hindistan hisse senetleri, BSE Sensex 30 ve Nifty 50 endekslerinin , günün ilerleyen saatlerinde ülkeden gelecek enflasyon verileri öncesinde düz-düşük bir aralıkta seyretmesiyle sessiz kaldı . Enflasyonun Ocak ayında daha da düşmesi bekleniyor, ancak yine de Merkez Bankası'nın yıllık %4 hedefinin üzerinde kalmaya devam edecek.6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page