top of page

Asya borsaları, faiz artışı ihtimaliyle yükseldi, dolar yükseldi

Asya borsaları hafif yükselirken, ABD istihdam verilerinin sıkı bir işgücü piyasasına işaret etmesi ve Fed'in gelecek ayki toplantısında faiz oranlarını yeniden artıracağına dair beklentileri güçlendirmesinin ardından dolar haftaya yükselişle başladı.

MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi %0,12 yükselirken, Japon Nikkei %0,5 yükseldi. Avustralya, Hong Kong ve Avrupa pazarları Paskalya nedeniyle kapalı.

S&P 500 için e-mini vadeli işlemleri %0,02 gerilerken, kura duyarlı Nasdaq daha düşük bir açılışa hazırlanıyor ve Nasdaq 100 e-mini %0,25 düştü.

Çin borsaları, blue chip CSI300 Endeksinin %0,32 düşmesiyle Pazartesi günü gerilerken, Şanghay Bileşik Endeksi , Tayvan Boğazı çevresinde artan jeopolitik gerilimler arasında %0,16 düştü.

Çin, Cumartesi günü Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen'in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile Los Angeles'ta yaptığı görüşmenin ardından Taipei'ye dönmesinin ardından üç günlük tatbikat yapacağını duyurdu.

Çin ordusu Pazartesi günü Tayvan çevresinde hava ve deniz abluka tatbikatları gerçekleştirdi ve Taipei, adanın yakınında başka bir savaş uçağı dalgası bildirdikten sonra, bir Çin uçak gemisi muharebe devriyelerine katıldı.

Cuma günkü ABD Çalışma Bakanlığı verileri, tarım dışı bordroların geçen ay 236.000 iş arttığını gösterdi;

Yakından izlenen rapor ayrıca, yıllık ücret artışlarının yavaşladığını ancak ABD merkez bankasının %2'lik enflasyon hedefiyle tutarlı olamayacak kadar yüksek kaldığını da gösterdi.

Bank of Singapore baş ekonomisti Mansoor Mohi-uddin, işgücü piyasasının Fed'in daha fazla faiz artışı yapmadan enflasyonu %2 hedefine indirmesi için hala çok sıkı olduğunu söyledi.

"Yatırımcılar geçen ay ABD'deki banka iflaslarının Fed'i faiz oranlarını düşürmeye zorlayacağını tahmin ediyorlar, ancak yetkililer yapışkan enflasyonun Fed'in bu yıl politikayı gevşetme olasılığını düşüreceği konusunda uyarıyorlar."

CME FedWatch aracına göre, piyasalar şu anda Fed'in 2-3 Mayıs toplantısında faiz oranlarını veriler öncesinde Perşembe günkü %49,2'den 25 baz puan artırma ihtimalini %66 olarak fiyatlıyor.

Yatırımcıların odak noktası şimdi, Fed'in fiyatlara karşı mücadelesinde izleyeceği yolu şekillendirecek olan Çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon raporuna çevrilecek. Merkez bankasının Mart ayındaki son toplantısının tutanaklarının da Çarşamba günü yayınlanması planlanıyor.

Durgunluk endişelerinin artmasıyla birlikte yatırımcılar, Silicon Valley Bank'ın Mart ayında ani çöküşünün bankacılık sisteminde yol açtığı kargaşanın kredi koşullarını sıkılaştıracağına inanıyor. Tüccarlar, Fed'in ekonomik gerilemeyi önlemek için ikinci yarıda faiz oranlarını düşüreceğine giderek daha fazla ikna oldular.

Ancak bazı analistler, Fed'in olası yolu ile piyasa beklentileri arasında bir kopukluk görüyor.

Citi stratejistlerine göre, "Yalnızca yüksek enflasyon ve hala güçlü olan işgücü piyasası kesintileri olası kılmamalı." Ancak ısrarla çok güçlü olan enflasyonun daha fazla artışa yol açtığını görüyoruz” dedi. Citi, 25 baz puanlık üç faiz artışı daha bekliyor.

Tipik olarak faiz oranı beklentileriyle uyumlu hareket eden iki yıllık ABD Hazine getirisi, Cuma gününün kısaltılmış ticaretini %3,993'te kapattıktan sonra %3,951'e geriledi. 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi %3,372 oldu.

Ekonomik beklentilerin göstergesi olarak görülen 2 ve 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirileri arasındaki farkı ölçen ABD Hazine verim eğrisinin yakından takip edilen kısmı -57,7 baz puan oldu. Bu eğri, geçen yılın Temmuz ayından bu yana tersine döndü ve tipik olarak bir durgunluk öngörüyor.

Döviz piyasasında, ABD para birimini altı büyük para birimi karşısında ölçen dolar endeksi , endeksin geçen hafta ulaştığı iki ayın en düşük seviyesi olan 101.40'tan %0.225 artışla 102.25'e yükseldi.


Euro %0,06 düşüşle 1,0891$ olurken, sterlin gün için %0,10 düşüşle 1,24$'da işlem görüyor.

Yen, Japonya'nın yeni merkez bankası başkanı Kazuo Ueda'nın görevi Haruhiko Kuroda'dan devralmasıyla dolar başına %0.41 düşerek 132.69'a geriledi. Görev süresi Pazar günü başlayan Ueda, açılış basın toplantısını Pazartesi günü GMT 1015'te yapacak.


Spot altının onsu %0,8 düşerek 1.992,35 dolara geriledi. ABD altın vadeli işlemleri %0,95 düşüşle ons başına 1.992,80$'a geriledi.[GOL/]

ABD ham petrolü %0.09 düşüşle varil başına 80.63$'a gerilerken, Brent %0.14 düşüşle 85.00$'dan işlem görüyor.


2 görüntüleme0 yorum
bottom of page