top of page

Asya borsaları, faiz artırımı gerginliği arttıkça düşüyor, Çin kayıplara öncülük ediyor

Yükselen faiz oranları ve yavaşlayan ekonomik büyüme korkuları yatırımcıları risk odaklı varlıklara karşı temkinli tuttukça, Asya borsalarının çoğu Perşembe günü Wall Street'ten gelen zayıf girişi izleyerek geriledi.

Çin'in Şangay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri sırasıyla %0,6 ve %0,7 düşüşle günün en kötü performans gösterenleri arasında yer aldı.

Hareket yerel hisse senetleri için daha fazla likidite desteğine işaret etse de, Çin piyasaları Çin Halk Bankası'ndan çok az destek alarak gösterge borç verme oranlarını tarihi düşük seviyelerde tuttu.

Bu haftanın başındaki veriler, Çin ekonomisinin 2023'ün ilk çeyreğinde beklenenden fazla büyüdüğünü gösterse de, büyüme büyük ölçüde tüketimdeki canlanmadan kaynaklandı. Ekonominin öncüsü olarak kabul edilen ülkenin imalat sektörü, COVID kaynaklı bir yavaşlamadan kurtulmak için mücadele etti.

Elektrikli otomobil üreticilerinin Hong Kong ve Çin borsalarında işlem gören hisseleri de , şirketin üç aylık kar marjı artan fiyat savaşının ortasında beklentileri karşılayamadığı için kapanıştan sonra %6 düşen Tesla Inc'i (NASDAQ: TSLA ) takip ederek büyük kayıplar kaydetti .

NIO Inc (HK: 9866 ) (NYSE: NIO ), Li Auto Inc (HK: 2015 ) (NASDAQ: LI ) ve BYD Co Ltd'nin (HK: 1211 ) Hong Kong hisseleri %1,2 ile %5 arasında değer kaybederken, Shenzhen- Tesla'nın önemli bir pil tedarikçisi olan Contemporary Amperex Technology Co Ltd'nin (SZ: 300750 ) borsaya kote birimleri %2,5 düştü.

Daha geniş Asya piyasaları düz-düşük aralığında hareket etti. Japonya'nın Nikkei 225 endeksi %0,1 yükselirken, Avustralya'nın ASX 200 endeksi çok az hareket etti.

Tayvan Ağırlıklı endeksi %0,6 düştü ve endeksteki en büyük hisse olan Taiwan Semiconductor Manufacturing (TW: 2330 ) (TSMC), günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ilk çeyrek sonuçları öncesinde düşük işlem gördü. Öte yandan, TSMC'nin önemli bir rakibi olan China's Semiconductor Manufacturing International Corp'un (HK: 0981 ) hisseleri %4,2 artışla rekor bir seviyeye ulaştı ve bu da Hong Kong'un Hang Seng endeksinin küçük kazançlar kaydetmesine yardımcı oldu.

İngiltere ve euro bölgesinden gelen güçlü enflasyon okumalarının İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası'nın daha fazla oran artırımına gideceğine ilişkin beklentileri güçlendirmesinin ardından, bölgesel hisse senetlerine yönelik duyarlılık, küresel faiz oranlarının yükseleceğine ilişkin artan korkular tarafından büyük ölçüde engellendi .

Federal Rezerv yetkililerinin şahin yorumları, piyasaların, merkez bankasının faiz artırım döngüsünü Haziran ayında durduracağına dair iddiaları da sorguladı ve bu da Wall Street'te zayıf bir gece kapanışına yol açtı .

Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların Fed'in Mayıs'ta oranları 25 baz puan artırma ihtimalinin %85 olduğunu gösteriyor ve ayrıca artan sayıda katılımcının Haziran'da benzer bir artış için pozisyon aldığını gösteriyor.

Büyük ekonomilerdeki artan faiz oranları, daha fazla risk odaklı varlıkların getirilerini azalttığı göz önüne alındığında, Asya piyasaları için kötü bir işarettir. Sıkılaşan parasal koşullar da bölgeye yabancı sermaye akışını sınırlıyor.
8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page