top of page

Asya borsaları, faiz artırımı risklerinin ağırlık kazanmasıyla Çin rallisini sürdürmekte zorlanıyor

Piyasalar, dünyanın geri kalanında yükselen enflasyon ve faiz oranlarına ilişkin endişelere karşı Çin'in potansiyel ekonomik toparlanmasını tartarken, Asya hisse senetleri Perşembe günü karışıktı.

Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şangay Bileşik endeksleri, iki günlük rallinin ardından kazançlarını soğutmasıyla dar bir aralıkta kaldı. Çarşamba günkü veriler , ülkedeki ticari faaliyetin, çoğu anti-COVID kısıtlamasının kaldırılmasının ardından on yıldan fazla bir sürenin en keskin hızında genişlediğini gösterdi .

Şimdi odaklar, üst düzey Çinli yetkililerin bu hafta yapacağı ve Asya'nın en büyük ekonomisinde daha fazla politika değişikliğine yol açabilecek toplantısına odaklandı.

Çin'in maruz kaldığı diğer endeksler, Çarşamba günkü güçlü bir rallinin ardından bir miktar kar artışı gördü. Hong Kong'un Hang Seng endeksi önceki seansta %3'ün üzerinde yükseldikten sonra %0,8 düştü, Tayvan Ağırlıklı endeksi ise yataydı.

Gayrimenkul devi China Vanke Co Ltd'nin (HK: 2202 ) Hong Kong hisseleri, şirketin bir hisse satışından yaklaşık 500 milyon $ topladığını açıklamasının ardından yaklaşık %4 düştü.

Şubat ayı boyunca imalat fiyatlarında beklenmedik bir artış yaşanması, trader'ların inatçı enflasyonun ABD faiz oranlarını daha uzun süre daha yüksek tutma olasılığının daha yüksek olduğunu fiyatlamasına neden olduğundan, ABD Hazine tahvil getirilerindeki bir gecede görülen artış, Asya piyasalarının çoğunda baskı yarattı .

Beklenenden daha sıcak gelen Almanya enflasyon verileri de Perşembe günü açıklanacak olan ve Avrupa Merkez Bankası'ndan daha fazla şahin hareketlere davetiye çıkarabilecek olan euro bölgesi enflasyonuna ilişkin benzer bir okumanın habercisi oldu .

Bölgeye yabancı sermaye akışını sınırladıkları göz önüne alındığında, faiz oranlarının artması ihtimali Asya hisse senetleri için kötü bir işaret. Bölgesel merkez bankaları da likiditeyi düşük tutan Federal Rezerv'e ayak uydurmak için faiz oranlarını yükseltiyor .

Zayıf ekonomik okumalar da bölgesel duyarlılık üzerinde ağırlık yarattı. Güney Kore'de sanayi üretimi Ocak ayında beklenenden daha fazla düşerken, ülke yüksek enflasyon ve yükselen faiz oranlarıyla boğuşurken perakende satışlar %2,1 düştü.

Ancak Güney Kore'nin KOSPI endeksi, Çarşamba günkü bir tatilin ardından yakalama ticaretinde %0,8 arttı.

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi, dördüncü çeyrekte işletme kârları düşerken sermaye harcamalarının artmasıyla yatay seyretti . Japon hanehalkı güveni de Şubat ayında beklenenden daha zayıftı ve bu perakende harcamalarında potansiyel bir düşüşe işaret ediyor.

Avustralya'nın ASX 200 Endeksi, büyük madencilik stoklarındaki artışların büyük ölçüde zayıf banka stoklarıyla dengelenmesi nedeniyle yatay seyretti. Avustralya'da inşaat onayları Ocak ayında beklenenden çok daha fazla düştü, çünkü artan ipotek oranları ev alıcılarını uzak tuttu.

Hindistan'ın Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endeksleri, Cuma günü yerel hizmet sektörü faaliyeti okuması öncesinde %0,5 düştü .9 görüntüleme0 yorum

Kommentarer


bottom of page