top of page

Asya borsaları, Fed endişelerinin Çin'den gelen olumlu verilere ağır basmasıyla düştü

Çoğu Asya borsası Salı günü, Federal Rezerv'in bu haftaki toplantısından gelen şahin sinyallere ilişkin korkuların, Çin ticari faaliyetinin Ocak ayında toparlandığını gösteren verilere büyük ölçüde ağır basmasıyla düştü.

Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri, hükümet verilerinin Çin imalat ve hizmet faaliyetlerinin Ocak ayında keskin bir şekilde genişleme bölgesine girdiğini göstermesine rağmen, sırasıyla %1 ve %0,5 düştü .

Okuma, ülkedeki COVID-19 karşıtı bordürlerin gevşetilmesinin ekonomi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ve muhtemelen bu yıl daha geniş bir toparlanmayı teşvik edeceğini gösteriyor. Çin borsaları da hafif de olsa art arda üçüncü kez yükselmeye hazırlanıyor.

Asya'daki teknoloji ağırlıklı endeksler, ABD ağır sikletlerindeki bir gecede görülen bozgun taşarken, günün en kötü performansını sergiledi. Hong Kong'un Hang Seng endeksi %1 düşerken, Güney Kore'nin KOSPI ve Tayvan Ağırlıklı endeksi sırasıyla %0,7 ve %1,3 düştü.

Teknoloji hisseleri, merkez bankasının Çarşamba günü faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı Fed toplantısı beklentisiyle sarsıldı . Ancak ABD ekonomisindeki son direnç belirtilerinin merkez bankasına faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için daha fazla boşluk sağladığı göz önüne alındığında, piyasalar Fed'den gelecek herhangi bir şahin sinyale karşı temkinli.

Japon Nikkei 225'teki kayıplar , verilerin Aralık ayında perakende satışların beklenenden fazla arttığını göstermesinin ardından sınırlı kaldı. Okuma, Japonya'nın sanayi sektöründeki yavaşlamaya rağmen, imalat dışı işletmelerin hala dirençli olduğunu gösteriyor.

Japon hisse senetleri , Japonya Merkez Bankası'nın piyasa beklentilerinden vazgeçmesi ve getiri eğrisi kontrol politikasını değiştirmemesinin ardından yaklaşık %5 artışla Ocak ayında Asya'da en iyi performans gösterenler arasında yer aldı .

Avustralya'nın ASX 200 endeksi, beklenenden önemli ölçüde zayıf olan perakende satış verilerinin, yükselen enflasyon ve yüksek faiz oranlarından kaynaklanan ters rüzgarlarla karşı karşıya kalan ekonomi hakkında daha fazla endişe yaratmasıyla %0.2 düştü.

Hindistan'ın Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endekslerinin her biri, Adani Group (NS: ADEL ) altındaki şirketlerin hisselerindeki düşüş hafiflemiş gibi görünse de, her biri yaklaşık %0,4 düştü . Çarşamba günü açıklanacak olan 2023 bütçesi beklentisiyle yerel piyasalar gergin bir hal aldı .

Adani'deki ve holdinge bağlı hisselerdeki kayıplar, Hindistan hisselerinin Ocak ayında Asyalı emsallerinin çok altında performans göstermesine neden oldu. Nifty 50 %3,1 kaybetmeye ayarlıyken, BSE Sensex 30 bu ay %2,7 düştü.1 görüntüleme0 yorum
bottom of page