top of page

Asya borsaları Fed haftası başlarken düştü, Çin güçlü bir şekilde yeniden açıldı.


Çoğu Asya borsası, bu hafta yapılacak olan Federal Rezerv toplantısı ve önemli ekonomik veriler öncesinde ihtiyati tedbirlerin devreye girmesiyle Pazartesi günü düşüş yaşadı.

Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri sırasıyla %1,2 ve %0,7 yükseldi ve piyasalar, ülke ekonomisinin üç yıldır COVID kısıtlamaları olmaksızın ilk Yeni Ay Yılı tatili ile daha da desteklendiğine inanıyor. Devlet medyası, yurt içi seyahat ve tüketimin geçen hafta keskin bir şekilde toparlandığını bildirdi.

Çin hükümeti ayrıca hafta sonu harcamaları artırmayı ve yerel tüketimi artırmayı planladığını yineledi.

Çin ekonomisindeki bir toparlanma, ülkeye bir ticaret ortağı olarak güvenmeleri göz önüne alındığında, daha geniş Asya pazarları için iyiye işaret. Ancak ülkenin şimdiye kadarki en kötü COVID-19 salgınıyla da mücadele ettiği göz önüne alındığında, böyle bir toparlanmanın zamanlaması belirsizliğini koruyor.

Piyasalar , ekonominin anti-COVID önlemlerinin azaltılmasından ne kadar fayda sağladığını ölçmek için bu hafta Çin ticari faaliyet verilerini bekliyor.

Daha geniş Asya piyasaları, dikkatlerin doğrudan bu hafta bir Federal Rezerv toplantısına çevrilmesiyle geriledi. Merkez bankasının faiz oranlarını 25 baz puan artırması beklenirken, son verilerin dünyanın en büyük ekonomisine ilişkin biraz karışık bir tablo çizmesi nedeniyle para politikasına ilişkin görünümü yakından izlenecek.

Teknoloji hisseleri, Alibaba Group Holding Ltd (HK: 9988 ) ve Tencent Holdings Ltd (HK: 0700 ) gibi majörlerdeki sert kayıpların ortasında , Hong Kong'un Hang Seng endeksi %1,8 düşüşle, günün en kötü performansını sergiledi . ABD teknoloji kazançlarının bir kısmı bu hafta açıklanacak ve küresel teknoloji hisse senetleri için daha fazla ipucu sağlaması bekleniyor.

Ancak arama motoru Baidu Inc (HK: 9888 ), kendi ChatGPT tarzı yapay zekasını piyasaya sürmeyi planladığını bildiren raporların ardından yaklaşık %3 artışla bu trende karşı çıktı.

Güney Kore'nin KOSPI endeksi %1,4 düşerken, Japonya'nın Nikkei 225 endeksi %0,1 düştü. ABD'de Ocak ayı tarım dışı istihdam verileri de bu hafta içinde açıklanacak ve işgücü piyasası ekonomiye ilişkin ipuçları için önemli bir odak noktası olmaya devam ediyor.

Hindistan hisse senetleri, Adani Group'un hisselerindeki düşüşün çok az gevşeme belirtisi göstermesiyle, Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endekslerinin üç ayın en düşük seviyesine inmesiyle üst üste üçüncü seansta düşüş yaşadı.

Holding , Hindenburg Research tarafından kısa süre önce yayınlanan bir açığa satış raporunda ortaya atılan hisse senedi manipülasyonu ve dolandırıcılık iddialarını yalanladı . Ancak şirketin hisseleri yüzde 20'ye varan düşüşler yaşadı.

Yine de, holdingin amiral gemisi olan Adani Enterprises Ltd'nin (NS: ADEL ) hisseleri son zamanlardaki kayıplarını durdurmuş gibi göründü ve sabah ticaretinde %2,5 daha yüksek işlem görüyordu.

21 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page