top of page

Asya borsaları, Fed'in faiz artırımına dair beklentilerin azalmasıyla yükselişe geçti.

Asya borsaları, Fed'in faiz artırımına dair beklentilerin azalmasıyla yükselişe geçti; Çin verileri el altında


Beklenenden zayıf gelen ABD istihdam verilerinin Fed'in faiz artırım döngüsünü tamamladığı yönündeki beklentileri güçlendirmesiyle Asya hisse senetlerinin çoğu Pazartesi günü keskin bir yükseliş yaşarken, dikkatler Çin'den gelecek ekonomik verilere çevrildi.

Bölge hisseleri, Fed'in piyasaların korktuğundan biraz daha az şahin sinyaller vermesi ve faiz artırımlarının devam edeceği yönündeki beklentileri artırmasının ardından Perşembe gününden bu yana düşüşte.

Ancak Cuma günü beklenenden zayıf gelen tarım dışı istihdam verileri, Fed için büyük bir sıkıntı noktası olan ABD istihdam piyasasındaki soğumaya işaret etmesi nedeniyle bu görüşün en büyük destekçisi oldu.

Wall Street endeksleri Cuma günkü okumanın ardından yükseldi ve Pazartesi günü Asya hisse senetlerine pozitif bir giriş sağladı. Yatırımcılar , Fed'in daha fazla faiz artırımı yapmama ihtimalinin daha yüksek olduğunu ve merkez bankasının 2024 ortasına kadar faiz indirimine başlayacağını fiyatlıyordu .

Dolar ve ABD hazine tahvillerindeki sürekli düşüşün ardından, günün en iyi performansını sergileyen teknoloji ağırlıklı endeksler oldu. Güney Kore'de KOSPI %3,8 artışla iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

KOSPI, Güney Kore hükümetinin yerel pazarlarda açığa satışın tamamen yasaklandığını duyurmasıyla da destek buldu. Bu hamle, hükümetin geçen ay iki küresel bankaya çıplak açığa satış nedeniyle rekor cezalar vermesinin ardından geldi.

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi de ülkenin hizmet sektörünün Ekim ayında beklenenden fazla büyüdüğünü gösteren verilerden destek alarak %2,2 arttı. Nikkei bir ayın en yüksek seviyesindeydi ve Japonya Merkez Bankası'nın da geçen hafta güvercin bir ton kullanmasının ardından art arda dördüncü yükseliş seansına hazırlanıyordu.

SoftBank Group Corp. (TYO: 9984 ) ve Sony Corp'un (TYO: 6758 ) önemli Japon kurumsal kazançları da bu hafta bekleniyor.

Avustralya ASX 200 endeksi %0,3 artışla iki haftadan uzun bir süre sonra ilk kez 7.000 seviyesini geçti.

Ağır banka hisseleri ASX'e en büyük yükselişler arasında yer alırken, Westpac Banking Corp (ASX: WBC ) yıllık kârında %26 artış kaydettikten ve 975 milyon dolarlık hisse geri alımını duyurduktan sonra %3,3 artış gösterdi.

Ancak Avustralya Merkez Bankası'nın Salı günü yapacağı toplantı beklentisiyle Avustralya hisse senetlerindeki genel kazanımlar bir miktar sınırlı kaldı . Geçtiğimiz çeyrekte enflasyonda yaşanan canlanmanın ardından merkez bankasının faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor.

Hindistan'ın Nifty 50 endeksi vadeli kontratları, teknoloji hisselerindeki güçlenmenin endeksi Cuma günü iki haftanın en yüksek seviyesine taşımasının ardından pozitif bir açılışa işaret etti.

Çin hisseleri ticaret ve enflasyon verileri öncesi yükseldi

Çin'in Şangay Shenzhen CSI 300 endeksi %0,7 yükselirken, Şanghay Bileşik endeksi %0,5 arttı. Hong Kong'un Hang Seng endeksi, ağırlıklı olarak ağır teknoloji hisselerinin desteğiyle %1,5 arttı.

Bu hafta Asya'nın en büyük ekonomisinden gelen ve yavaş ekonomik toparlanmaya ilişkin daha fazla bilgi sunması beklenen önemli ticaret ve enflasyon okumalarına odaklanılacak .

Veriler, Ekim ayında Çin'de yerel pazarlara yönelik duyarlılığı ciddi biçimde zedeleyen bir dizi zayıf ticari aktivite okumasının ardından geldi.

Ancak ekonomik zayıflığın, hükümetin yakın zamanda dördüncü çeyrekte 1 trilyon yuan (140 milyar dolar) tahvil ihracını duyurmasıyla Pekin'den daha fazla teşvik tedbiri alması da bekleniyor.
12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page