top of page

Asya borsaları, Fed korkularının Çin'in toparlanma umutlarına ağır basmasıyla düştü

Piyasalar bu hafta Çin'de ekonomik toparlanmaya işaret edebilecek veriler için dirense de, ABD faiz oranlarındaki artış korkularının bölgesel hissiyatı zorlamaya devam etmesiyle Asya borsalarının çoğu Salı günü düştü.

Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri , Çarşamba günü Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nde (PMI) okunacak okuma öncesinde %0,1 düştü . Verilerin Şubat ayında bir önceki aya göre bir miktar iyileşme göstermesi beklenirken, ülkenin ekonomik büyümenin öncüsü olan imalat sektörünün daralmaya yakın olması muhtemel.

Çin'deki ekonomik toparlanmanın daha geniş Asya pazarlarına yayılması bekleniyor. Ancak şimdiye kadar yapılan okumalar, ülke bu yılın başlarında COVID-karşıtı önlemlerin çoğunu gevşetmiş olsa da, Çin ekonomisine dair karışık bir tablo çizdi.

Salı günü açıklanan verilere göre, COVID kısıtlamaları ekonomik faaliyeti durma noktasına getirdiği için Çin'in kişi başına harcaması da 2022'de %0,2 düştü.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi, Pazartesi günü ülkenin ihracatının Ocak ayında yaklaşık %37 - 70 yılın en kötü düşüşü - düştüğünü gösteren verilerin ardından %0.4 düştü. Okuma, ülke ekonomisinin ve ihracata yönelik akranlarının, küresel talepteki yavaşlamadan kaynaklanan artan ters rüzgarlarla karşı karşıya olabileceğini gösteriyor.

Tayvan Ağırlıklı endeksi de zayıf ihracat verilerinden ipuçları alarak %0,7 düştü.

Geniş Asya borsaları, geçen hafta ABD'den beklenenden daha sıcak gelen enflasyon verilerinin ardından şahin bir Fed'e dair korkuların devam etmesiyle Salı günü kayıplarını artırdı . Bu hafta odak noktası, Fed'e faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için daha fazla alan sağlayan herhangi bir direnç belirtisi ile daha fazla ABD ekonomik verisine odaklanacak.

Yükselen faiz oranları, bölgeye yabancı sermaye akışını engellediği düşünülürse, Asya hisse senetleri için kötü bir işaret.

Hindistan'ın Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endekslerinin her biri %0,1 düştü ve ağır teknoloji hisseleri, Fed endişelerinin baskısı altında kaldı. Piyasalar günün ilerleyen saatlerinde ülkeden Aralık çeyreği GSYİH verilerini bekliyor ve büyümenin önceki çeyreğe göre yavaşlamış olması bekleniyor.

Adani Group bünyesindeki firmaların hisseleri önceki seanstaki keskin kayıplarından toparlandı ve Adani Enterprises Ltd (NS: ADEL ) %8'in üzerinde yükseldi.

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi, verilerin ülkedeki sanayi üretiminin Ocak ayında keskin bir şekilde yavaşladığını göstermesiyle yatay seyretti . Piyasalar, para politikası yolunda Japonya Merkez Bankası'ndan daha fazla ipucu bekliyor.

Risk ağırlıklı Güneydoğu Asya piyasaları, bir önceki seanstaki kayıplarından hızla toparlandı, ancak bu ayın başlarında görülen bir işlem aralığı içinde kaldı.11 görüntüleme0 yorum
bottom of page