top of page

Asya borsaları, Fed toplantısı öncesi banka korkularının azalmasıyla yükseldi

Asya borsaları, bankacılık krizine ilişkin endişelerin azalmasıyla yatırımcıların iskontolu finansal hisse senetlerine yönelmesiyle Çarşamba günü yükseldi ve odak şimdi doğrudan günün ilerleyen saatlerinde Federal Rezerv faiz oranı kararına çevrildi.

Japon Nikkei 225, büyük finansal hisse senetleri yükselirken yakalama ticaretinde %2'nin üzerinde artışla günün en iyi performans gösterenleri arasında yer aldı. Bu haftanın odak noktası ayrıca Japonya Merkez Bankası'nın para politikası duruşunu etkilemesi beklenen Cuma günü açıklanacak olan Japon tüketici enflasyonu verileri.

Avustralya'nın ASX 200 %0,9, Hindistan'ın Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endekslerinin her biri %0,2 artışla diğer banka ağırlıklı endeksler de yükseldi.

Teknoloji ağırlıklı endeksler yükselirken, Hong Kong'un Hang Seng endeksi %2,1 yükselirken, Güney Kore'nin KOSPI ve Tayvan Ağırlıklı endeksi sırasıyla %0,9 ve %1,3 arttı.

ABD endeksleri potansiyel bir banka krizinin en kötüsünün geride kaldığına dair umutlarla yükselirken, bölgesel hisse senetleri Wall Street'teki gecelik kazançları büyük ölçüde takip etti. Acil likidite önlemleri ve birleşmeler de dahil olmak üzere sektöre devlet müdahalesi, bankacılık sektörüne olan güvenin artmasına yardımcı oldu. ABD mali hisse senetleri de gece ticaretinde ralli yaparken, Avrupa borsaları önceki seansta yükseldi.

Bankacılık sistemindeki istikrara ilişkin iyimserlik, piyasaların günün ilerleyen saatlerinde Federal Rezerv faiz oranı kararı öncesinde kazanmasına yardımcı oldu ve piyasalar , merkez bankasının oranları 25 baz puan artırma ihtimalini %80'in üzerinde fiyatlıyor.

Yine de trader'lar, bankacılık sistemi üzerinde daha fazla baskının Fed'in şahin duruşunu sınırlayacağına dair bazı bahisler arasında, bankanın para politikasına ilişkin görünümü konusunda belirsizliğini koruyor.

Ancak enflasyonun hala Fed'in yıllık hedefinin oldukça üzerinde seyrettiği göz önüne alındığında, banka şahin görünümünü koruyabilir. Yükselen faiz oranları, 2022 yılına kadar Asya piyasalarını hırpaladı ve Fed, faiz artırım döngüsünü duraklatacağına dair çok az işaret verdiğinden, bu eğilim 2023'te şimdiye kadar devam etti.

Çin hisse senetleri, Şangay Shenzhen CSI 300 ve Şangay Bileşik endekslerinin her biri yalnızca yaklaşık %0,1 artışla Çarşamba günü akranlarının gerisinde kaldı . Piyasalar, toparlanmaya ilişkin orta düzeydeki sinyallerin ardından ülkedeki ekonomik toparlanmaya ilişkin daha fazla ipucu arıyordu.

Devlet Başkanı Xi Jinping ile Rus mevkidaşı Vladimir Putin arasındaki görüşme de piyasaları gergin tuttu.
12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page