top of page

Asya borsaları Fed toplantısı öncesi temkinli yükseldi

Çoğu Asya borsası Çarşamba günü Wall Street'teki bir gecelik kazanımları izleyerek yükseldi ve tacirler şimdi günün ilerleyen saatlerinde yapılacak Federal Rezerv toplantısından ABD para politikası hakkında daha fazla ipucu bekliyor.
Bölgesel hisse senetleri, beklenenden daha iyi olan üç aylık kazançların ardından Wall Street'te güçlü bir gece seansından olumlu ipuçları aldı . ABD işgücü maliyetlerinde beklenenden daha yavaş bir artış olduğunu gösteren veriler de enflasyonun önümüzdeki aylarda daha da düşeceğine dair beklentileri destekledi .
Ancak karışık Çin imalat verileri ve Fed'in şahin bakış açısına ilişkin korkular, bölgesel hisse senetlerindeki kazançları susturdu. Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri, özel bir anketin, ülkedeki imalat sektörünün COVID-19 ile mücadele kısıtlamalarının gevşetilmesine rağmen Ocak ayında daraldığını göstermesiyle, gün boyunca akranlarının gerisinde kaldı.
Okuma , bu hafta başlarında yayınlanan hükümet verileriyle çelişiyordu ve küçük işletmelerin hala zayıf talep ve artan COVID-19 vakalarıyla mücadele ettiğini gösterdi.
Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endeksleri, banka ve sanayi hisselerindeki toparlanmayla birlikte %0,8'lik artışla Hindistan hisse senetleri günün en iyi performans gösterenleri arasında yer aldı .
Adani Group holdingiyle ilgili kısa süre önce yayınlanan bir açığa satış raporuyla ilgili endişeler, amiral gemisi şirketi Adani Enterprises Ltd'nin (NS: ADEL ) ikincil hisse arzının yatırımcılar tarafından tamamen kabul edilmesinin ardından bir şekilde hafifledi.
Ancak şirketin hisseleri, Adani altında borsaya kote diğer çoğu kuruluşla birleştiğinde Çarşamba günü %1 ila %10 arasında düştü.
Hindistan piyasaları da yatırımcıların vergi indirimlerini beklemesiyle günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan 2023 Birlik Bütçesinin açıklanmasını bekliyor.
Risk ağırlıklı Güneydoğu Asya piyasaları da Çarşamba günü yükseldi ve Filipin hisseleri %0,9'luk artışla akranlarını geride bıraktı. Teknoloji ağırlıklı borsalar da bu hafta keskin kayıplarından toparlandı ve Hang Seng , KOSPI ve Tayvan Ağırlıklı endeksleri %0,5 ile %1 arasında yükseldi.
Yine de, piyasalar Fed toplantısını beklerken daha geniş kazanımlar sınırlı kaldı . Merkez bankasının faiz oranlarını 25 baz puan artırması beklenirken, Fed Başkanı Jerome Powell'ın ABD para politikasına ilişkin herhangi bir yorumu yakından izlenecek.
Japonya'nın Nikkei 225 endeksi de, verilerin ülkenin imalat sektörünün Ocak ayında daha dagöstermesinin ardından yalnızca %0,1 yükselerek Asyalı emsallerinin gerisinde
Piyasalar ayrıca önümüzdeki birkaç hafta boyunca büyük Asyalı firmalardan bir dizi kazanç bekliyor.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page