top of page

Asya borsaları, Fed tutanaklarının faiz artırım iddialarını artırmasıyla düştü

Fed'in Haziran toplantısının tutanakları şahin bir görünüm sunarken, zayıf ekonomik sinyaller ve Çin-ABD ticaret savaşı korkuları da ağırlığını hissettirirken, çoğu Asya borsası Perşembe günü ABD piyasalarındaki düşüşü izleyerek düştü.

Wall Street endeksleri , Fed'in Haziran toplantı tutanaklarının neredeyse tüm üyelerinin önümüzdeki aylarda daha fazla faiz artırımını desteklediğini göstermesiyle geceyi düşüşle kapattı .

Teknoloji ağırlıklı endeksler, Fed'in şahin sinyalleri tarafından baskı altına alındı. Hong Kong'un Hang Seng endeksi %2,5 düşerken, Güney Kore'nin KOSPI ve Tayvan Ağırlıklı endeksi sırasıyla %0,3 ve %1,2 düştü.

Japon hisse senetleri, Nikkei 225 %1,3 ve TOPIX %0,8 düşüşle gün içinde en çok düşenler arasında yer aldı . Tüccarlar, Nikkei ve TOPIX'in Haziran ayında 33 yılın en yüksek seviyelerine yükselmesinin ardından, yerel hisse senetlerindeki kârlarını daha da sabitlemek için olumsuz havayı kullandılar.

Avustralya'nın ASX 200 Endeksi , ana ihracat destinasyonu Çin'deki yavaşlayan ekonomik büyümeyle ilgili endişelerin etkisiyle %1,2 düştü. Perşembe günü açıklanan Avustralya ticaret verileri, ülkenin Çin'e yaptığı başlıca metal ihracatındaki yavaşlamayı göstererek bu düşünceyi daha da güçlendirdi.

Ancak Avustralya'nın ticaret fazlası dokuz ayın en düşük seviyesinden toparlandı.

Hindistan'ın Nifty 50 endeksi için Singapur'da işlem gören vadeli işlemler, Nifty'nin bu hafta Asyalı emsallerini büyük ölçüde geride bırakarak rekor seviyelere çıkmasının ardından daha zayıf bir açılışa işaret etti.

Çin hisse senedi kayıpları, ticaret savaşı belirsizliği ve teşvik umutları nedeniyle sınırlı kaldı

Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endekslerindeki kayıplar, sırasıyla %0,3 ve %0,2 düşüşle Asyalı emsallerinden nispeten daha azdı.

Geçen hafta ülkeden gelen zayıf ekonomik okumalar, hükümet yavaşlayan bir ekonomik toparlanmayı desteklemek için mücadele ederken, tüccarların Pekin'den daha fazla teşvik önlemi alma umutlarını artırdığını gördü.

Yavaşlayan ekonomik büyümeye ek olarak Çinli yatırımcılar, Washington ile kötüleşen bir ticaret çatışması tehdidiyle de mücadele ediyorlardı. Çin'in bu hafta ABD'ye önemli yonga yapım malzemelerinin ihracatına kısıtlamalar getirmesi, misilleme önlemleri ve küresel ticarette daha fazla aksamaya ilişkin endişeleri artırdı.

Ancak çip yapım malzemelerinin Çinli ihracatçıları, nadir toprak madencileri ile birlikte bu hafta hisse fiyatlarında bir ralli gördü.

Faiz artırımı korkuları artıyor, tarım dışı bordrolar bekleniyor

Fed tutanakları, piyasaların Temmuz ayında faiz artırımına yönelik beklentilerini artırdığını gördü ve Fed Fund vadeli fiyatları , merkez bankasının Temmuz ayı sonundaki bir toplantısında 25 baz puan artırma olasılığının %90,5 olduğunu gösterdi.

Artan faiz oranları, likidite koşullarını sınırladıkları ve aynı zamanda bölgeye yabancı sermaye akışını baskıladıkları göz önüne alındığında, Asya hisse senetleri için kötü bir işaret.

Odak şimdi , Fed'in önümüzdeki aylarda nasıl hareket edebileceğine dair daha fazla ipucu için Cuma günü açıklanacak olan Haziran ayı tarım dışı istihdam verilerine çevrildi . Merkez bankası faiz artırımlarıyla hem enflasyonda hem de işgücü piyasasında soğumayı hedefliyor .
9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page