top of page

Asya borsaları gözünü ABD enflasyonuna çevirdi.

Asya-Pasifik piyasaları, yatırımcıların enflasyonun önündeki yola ilişkin ipuçları için ABD enflasyon rakamlarını ve buna bağlı olarak Fed’in hamlelerini beklemesiyle çarşamba günü düştü.

Dow Jones anketine katılan ekonomistler, enflasyonun Nisan ayında aylık yüzde 0,4 ve yıldan yıla yüzde 5 artmasını bekliyor. Değişken gıda ve enerji bileşenlerini içermeyen çekirdek fiyatların yüzde 0,4 artması bekleniyor.

Avustralya'da S&P/ASX 200, ülkenin Salı gecesi bütçesini açıklamasının ardından yüzde 0,14 düştü. Avustralya, 2008'den bu yana ilk bütçe fazlasını verdi.

Japon Nikkei 225 yüzde 0,44 ve Topix de yüzde 0,51 düştü. Mitsubishi Corp, üst üste ikinci yılda rekor kazanç kaydetti ve net kâr ilk kez 1,18 trilyon yen (8,72 milyar dolar) ile 1 trilyon yen'in üzerine çıktı.

Güney Kore'de Kospi yüzde 0,14 düştü ve Kosdaq da, ülkenin Nisan ayında işsizlik oranını yüzde 2,6'ya gerilediğini görmesine rağmen yüzde 0,2 kaybetti.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 0,72 düşerek salı günkü kayıplarını genişletirken, anakara Çin'deki piyasalar da düşüş yaşadı. Shanghai Bileşik Endeksi yüzde 1 düşerken, Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0,53 ile daha küçük bir kayıp gördü.


7 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page