top of page

Asya borsaları, güçlü sonuçlarla desteklenen teknoloji ve ekonomik gerginlikle geriledi.

Çoğu Asya borsası, bu yıl ekonomik yavaşlama korkusuyla Çarşamba günü düştü, ancak teknoloji ağırlıklı endeksler, önde gelen ABD şirketlerinden gelen fikir birliğini aşan sonuçlarla desteklendi.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi, Alibaba Group Holding Ltd (HK: 9988 ) (NYSE: BABA ) ve Baidu Inc (HK: 9888 ) (NASDAQ) gibi ABD'ye açık teknoloji hisselerindeki kazançlarla %0,7 yükselerek günün tek aykırı değeri oldu. : BİDU ).

Wall Street endeksleri Salı günü düşüşle kapanırken , Microsoft Corporation(NASDAQ: MSFT ) (NASDAQ: MSFT ) ve Alphabet Inc'in (NASDAQ: GOOGL ) zilden sonra açıklanan ilk çeyrek sonuçları piyasa beklentilerini aştı.

Sonuçlar yükselen faiz oranları ve yüksek enflasyondan kaynaklanan mega sermayeli teknoloji kazançları üzerinde daha az baskı olduğunu gösterdiğinden, iki hisse senedi satış sonrası ticarette de yükseldi .

Diğer teknoloji ağırlıklı Asya endeksleri de Güney Kore'nin KOSPI ticaretinde yatay seyrederken, Tayvan Ağırlıklı endeksi %0,3 kayıpla nispeten daha düşük kayıplar gördü. Hindistan'ın BSE Sensex 30 ve Nifty 50 endeksleri de, ağır teknoloji stoklarındaki gücün yardımıyla erken ticarette yatay seyretti.

Ancak daha geniş Asya piyasaları, bu yıl ABD'de resesyon olacağına dair artan korkuların risk odaklı piyasalara yönelik hissiyatı büyük ölçüde aşındırmasıyla Çarşamba günü düştü . Bir bankacılık krizine ilişkin korkular , düşen mevduat seviyelerine işaret eden First Republic Bank'ın (NYSE: FRC ) yumuşak sonuçlarıyla da canlandı .

Şimdi odak , Perşembe günü açıklanacak olan ve büyümenin ilk çeyrekte yavaşladığını göstermesi beklenen ABD GSYİH verilerine odaklandı .

Tayland'ın SET Endeksi ve Filipin Bileşik Endeksi sırasıyla %1,1 ve %0,8 düşüşle, risk ağırlıklı Güneydoğu Asya piyasaları en çok düşen piyasalar oldu.

Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri, ülkedeki düzensiz ekonomik toparlanmaya ilişkin devam eden endişeler arasında sırasıyla %0,2 ve %0,3 düştü. Şimdi odak , COVID-19 önlemlerinin kaldırılmasına rağmen toparlanmakta zorlanan imalat sektörünün durumunu ölçmek için Perşembe günü açıklanacak olan Çin sanayi kârlarına ilişkin verilere odaklandı.

Avustralya'nın ASX 200 Endeksi , enflasyon verilerinin yılın ilk çeyreğinde fiyat baskılarının yapışkan kaldığını göstermesiyle %0,1 düştü - bu eğilim, Merkez Bankası'nın daha fazla faiz artırımını davet edebilir.

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi %0,7 düştü, ancak Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda'nın politikayı yakın vadede aşırı gevşek tutma niyetini yinelemesiyle bu hafta endeks Asyalı emsallerinden çok daha iyi performans gösterdi.

Odak şimdi bir enflasyon okumasının yanı sıra merkez bankasının bu yıl içinde para politikasını sıkılaştırmaya ne zaman başlayabileceğini ölçmek için Cuma günü yapılacak bir BOJ toplantısında .


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page