top of page

Asya borsaları hafif yükseldi, Nikkei yumuşak enflasyon okumasıyla yükseldi

Piyasalar ABD para politikası ve olumlu Çin ekonomik verileri hakkında daha fazla sinyal sindirirken, Japonya'nın Nikkei 225 endeksi Tokyo'dan gelen hafif enflasyon okumasıyla yükseldi.

Nikkei 225 , Japonya'nın başkentindeki enflasyonun Ocak ayında 40 yılın en yüksek seviyesinden önemli ölçüde gerilediğini gösterdiği için %1,5 artışla günün en iyi performansını sergiledi . Genellikle ülke çapındaki enflasyonda benzer bir eğilimin habercisi olan okuma, Japonya Merkez Bankası üzerinde sıkılaştırma politikasına başlaması için daha az baskı oluşturuyor - Japon hisse senetleri için olumlu bir senaryo.

Cuma günkü kazanımlar aynı zamanda Nikkei'yi bu hafta %1,8'lik bir sıçrama rotasına soktu - Ocak ortasından bu yana en iyi haftalık performansı.

Diğer Asya hisse senetleri, Çin'in ekonomik toparlanmasına ilişkin iyimserliğin, daha şahin bir Federal Rezerv'e dair artan korkuları bir şekilde dengelemesiyle, ılımlı bir şekilde pozitifti.

Çin'in Şangay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri Cuma günü yataydan yükseğe doğru işlem gördü, ancak bir dizi olumlu ekonomik verinin ardından bu hafta her biri %1'den fazla artmaya ayarlandı.

Cuma günü özel bir anket, Çin'in hizmet sektörünün Şubat ayında beklenenden daha hızlı büyüdüğünü gösterdi. Okuma, COVID sonrası ekonomik toparlanmanın ivme kazanmasıyla Çin ticari faaliyetinin on yıldan fazla bir süre içinde en hızlı şekilde büyüdüğünü gösteren hükümet verilerinin ardından geldi.

Çin'e ilişkin iyimserlik, başta Hong Kong'un Hang Seng endeksi olmak üzere, ülkeye maruz kalmayla birlikte diğer borsalara da sıçradı . Endeks Cuma günü %0,8 arttı ve %2,9'luk sıçramayla bu hafta Asya'daki en iyi performans gösteren oldu.

Avustralya'nın ASX 200 endeksi Cuma günü %0.4 yükselirken, Tayvan Ağırlıklı endeksi de haftalık %0.8 artış için belirlendi .

Hindistan'ın BSE Sensex 30 ve Nifty 50 endekslerinin her biri, ağır teknoloji hisselerinin ABD'deki emsallerindeki artışları takip etmesiyle %1'den fazla yükseldi. Ancak her iki endeks de sessiz bir haftalık performans için ayarlandı.

Ancak inatçı enflasyona dair devam eden işaretler ve güçlü istihdam piyasası faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek kalacağına dair beklentileri artırdığından, Asya piyasalarına yönelik hissiyat bu hafta ABD Hazine tahvil getirilerinde yaşanan artışla sınırlı kaldı.

Federal Rezerv yetkililerinin gecelik yorumları, ABD faiz oranlarının bu yıl nerede zirve yapabileceğine dair bir miktar netlik sağladı. Ancak yetkililer, devam eden inatçı enflasyon belirtilerinin oranları daha uzun süre yüksek tutabileceği konusunda da uyardı.

Yükselen faiz oranları, 2022 yılına kadar Asya piyasalarını hırpaladı ve 2023'te şimdiye kadar bölgede herhangi bir büyük toparlanmayı sınırladı .5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page