top of page

Asya borsaları İran-İsrail geriliminin artması ve faiz uyarıları üzerine düştü

İsrail'in İran'a saldırdığına ilişkin raporların Orta Doğu'daki kötüleşen jeopolitik koşullara ilişkin endişeleri daha da artırmasının ardından Asya hisse senetlerinin çoğu Cuma günü keskin bir düşüş yaşarken, ABD faiz oranlarına ilişkin ısrarlı uyarılar da hissiyatı olumsuz etkiledi.

Özellikle sektörün ağır toplarından Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp'un (NYSE: TSM )  çip talebine yönelik olumsuz görünümün ardından, çip üretimi ve teknoloji stoklarındaki sert kayıplar ağırlık kazandı .

İran'daki patlama raporları risk iştahını artırıyor

İran çapındaki patlamalara ilişkin medya raporlarının, İsrail'in geçen hafta Tahran'a karşı bir saldırı düzenlediği yönündeki endişeleri artırmasının ardından, bölge hisse senetleri sabah ticaretinde keskin bir düşüş yaşadı. 

İran haberlerinde ayrıca patlamaların İran'ın İsfahan'daki nükleer tesislerine yakın olduğu ve bunun Orta Doğu'daki çatışmada ciddi bir artışa işaret edebileceği belirtildi. 

Raporlar risk iştahını ciddi şekilde azaltarak Asya piyasalarında geniş tabanlı kayıplara yol açtı. Japonya hisseleri en kötü darbeyi aldı; Nikkei 225 endeksi %3,4 düşerken TOPIX %2,3 kaybetti. TSMC'nin zayıf görünümü işaret etmesiyle teknoloji hisseleri ve çip üreticileri düştü 

Teknoloji hisseleri Cuma günü Asya'da en kötü performans gösteren hisse senetleri oldu; ağır sıklet TSMC'nin (TW: 2330 ) bu yıl çip endüstrisindeki genişlemeye ilişkin görünümünü küçültmesinin ardından çip üreticileri kayıplara öncülük etti. Hisse senedi Tayvan ticaretinde %6'nın üzerinde kayıp yaşadı. 

TSMC hala güçlü kazanç artışı bildirdi ve hatta olumlu bir kazanç görünümüne işaret etti. Ancak bu, çip üreticisinin 2024 yarı iletken pazarı büyümesine ilişkin öngörüsünde yapılan kesinti nedeniyle büyük ölçüde gölgede kaldı; TSMC, tüketici elektroniğine yönelik zayıf talebin, yapay zeka sektöründen gelen artan talebe büyük ölçüde ağır bastığını belirtti. 

TSMC, genel anlamda kayıplara yol açan görünümüyle, daha geniş çip endüstrisi için bir öncü görevi görüyor.  Wall Street endeksleri Perşembe günü düşerken, ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemleri Asya ticaretindeki kayıplarını artırdı. S&P 500 Vadeli İşlemleri , Nasdaq 100 Vadeli İşlemleri ve Dow Jones Vadeli İşlemleri İran raporlarının ardından %1 ila %2 arasında düştü.

1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page