top of page

Asya borsaları: Japonya ve Avustralya, Fed toplantısı yaklaşırken düşüşte

ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek olabileceğine dair korkuların günün ilerleyen saatlerinde Fed toplantısının tamamlanmasından önce artmasıyla Japonya ve Avustralya hisseleri Çarşamba günü düştü ve Asya genelinde kayıplara yol açtı.

Bölgedeki diğer piyasaların çoğu İşçi Bayramı tatili nedeniyle kapalıydı ve bu da daha geniş ticaret hacimlerinin büyük ölçüde sessiz kalmasına neden oldu. 

Risk iştahı, Wall Street'teki gece boyunca yaşanan keskin kayıpların ardından, ABD enflasyonunun yapışkan olduğuna dair daha fazla işaretin ağırlık kazanmasıyla kesinlikle olumsuzdu. ABD hisse senedi vadeli işlemleri Asya ticaretinde düştü. 

Japon hisse senetleri teknoloji kayıpları ve yendeki volatilitenin etkisiyle düşüşte

Japonya'nın Nikkei 225 ve TOPIX endeksleri yüzde 0,7 oranında değer kaybederken, ağır sıklet teknoloji hisseleri ABD'deki emsallerine göre gecelik kayıplarını takip etti. 

Yendeki oynaklık da yatırımcıların Japon piyasalarına karşı temkinli davranmasına neden oldu. Para birimi Pazartesi günü muhtemelen hükümet müdahalesi olarak görülen 34 yılın en düşük seviyelerinden keskin bir toparlanma yaşadı.

Güçlenen yen, büyük kısmı ihracata bağlı olan Japon şirketlerinin kazançlarını azaltıyor. 

Ancak yen Salı günü zayıflayarak Nisan ayındaki en düşük seviyelerine geri döndü. Bu durum tüccarları hükümetin herhangi bir olası müdahalesine karşı tetikte tuttu. 

Satın alma yöneticileri endeksi verileri de Japonya imalat faaliyetinin Nisan ayında beklenenden biraz daha fazla daraldığını gösterdi.

Nikkei, Japon ekonomisine ilişkin belirsizlikler ve Japonya Merkez Bankası'nın, endeksin Mart ayında rekor seviyelere çıkmasının ardından yoğun şekilde kâra kilitlenmesiyle birlikte, Nisan ayına kadar Asya'daki en kötü performansı gösteren endeks oldu. 

Avustralya hisseleri düştü, RBA odakta 

Avustralya'nın ASX 200 endeksi geniş tabanlı kayıpların ardından yüzde 1,2 düştü. Avustralya piyasalarına yönelik duyarlılık, Avustralya Merkez Bankası'nın yapışkan enflasyon karşısında faiz oranlarını potansiyel olarak daha da artırabileceği yönündeki artan bahisler nedeniyle de kısıtlandı.
8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page